Bekleyen Çalışmaları Ve Çalışmaları Bölümü NedirBekleyen Çalışmaları Ve Çalışmaları Bölümü Nedir?

 

Fatih Projesi içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geliştirilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA)

öğrenci, öğretmen ve veli için ayrı paneller sunan bir sistemdir. Aynı zamanda online sosyal bir mecra olarak da kullanılmaktadır. Eba sistemine eba giriş sayfasından giriş yapılarak öğrenci kimlik numarası ve şifresi ile online olunabilir. uzaktan eğitim sürecine geçilmesi sebebiyle Eba Tv uygulaması da öğrenci ve velilerin hizmetine açılmıştır.

 

Eba Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

Eğitim Bilişim Ağı olan EBA hem öğrenciler hem veliler için birçok içeriği bünyesinde barındırır. Eğitim içerikleri, eğitim videoları, ders videoları, canlı online dersler Eba sitesi üzerinden eba öğrenci giriş paneline öğrencinin TC kimlik numarası ve şifresi girilerek ulaşılabilir hale getirilir.

 

Çevrimiçi sosyal eğitim platformu olan EBA, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Eğitim Bilişim Ağı koordinasyonunda ortak şekilde yürütülmektedir. Öğrenciler eba giriş işlemi sonrası ders notlarına, ders videolarına ulaşabilir ve sınavlarına hazırlanabilirler. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda eğitimin uzaktan sürdürülmesi kararı sonrası Eba Tv üzerinden öğretmenler derslerini canlı olarak anlatmaktadır.

 

Eba Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

 

Arama motoruna http://www.eba.gov.tr/ adresi yazılarak EBA ana sayfasına girilir. ‘EBA Giriş‘ butonundan ‘Öğrenci’ sekmesine tıklanarak öğrencinin TC Kimlik Numarası ve şifresi ile giriş yapılır. Açık öğretim öğrencilerinin girişi için de aynı sayfada öğrenci giriş yönlendirmesi yapılır.

 

Eba giriş ana sayfası, giriş yapmak isteyen öğrenci veya veliyi, “EBA şifremi nasıl oluştururum? Öğrenci olarak EBA’ya nasıl giriş yapabilirim? Üniversite öğrencisi olarak EBA’ya nasıl giriş yapabilirim? EBA şifremi unuttum, ne yapmalıyım?” başlıkları ile karşılamaktadır.

 

EBA Şifremi Unuttum: Şifresini unutan öğrenciler için EBA sistemi üzerinden yeni bir şifre temin etmek mümkündür. ‘Şifremi Unuttum’ butonuna tıklayıp TC Kimlik numarası girilir ve tanımlanmış olan e posta adresi ya da cep telefonu numarası seçeneklerinden birisi doğrulama adresi olarak seçilir. seçilen adrese onay kodu gönderilir.

 

‘Yeni Şifre Belirle’ alanından yeni bir şifre belirlenir ve ‘Kaydet’ butonuna basılır. Öğrenci bu işlemler ile yeni şifresini belirlemiş olur.

 

Eba resmi sitesi üzerinden şu soruların ve sorunların yanıtına ulaşmak da mümkün;

 

Canlı derse ne zaman katılabilirim?

 

Canlı derse katıldım fakat öğretmenim gelmedi. Ne yapmalıyım?

 

“Canlı Derse Katıl”a tıkladığımda bağlantı hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?

 

“EBA Canlı Ders” açılırken sistem hatası alıyorum. Ne yapmalıyım? “EBA Canlı Ders güncellendi!” uyarısı aldım. Uygulamanın eski versiyonunu silmem gerekir mi?

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın