Bir Proje HazırlayalımBir Proje Hazırlayalım

 

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Milli Eğitim bakanlığı tarafından oluşturulan sosyal yönü de bulunan elektronik içerik ağıdır. Eba sistemine öğrenciler TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapabilirler. Eba giriş işlemi yapmak için internet sitesine girip eba öğrenci giriş paneline ulaşmak yeterlidir. Uzaktan eğitim sistemine geçilmesiyle beraber EBA Tv ekranından ilkokul, orta öğretim ve lise öğrencileri haftalık ders programlarına göre derslerini takip edebilmektedir.

 

EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

 

Kısaltılması EBA olan Eğitim Bilişim Ağı son günlerde en çok ziyaret edilen sayfalardan birisi. Uzaktan eğitim kapsamında canlı ders anlatımları öğretmenler tarafından Eba Tv üzerinden yapılmaktadır. Öğrenciler haftalık ders programı içerisindeki Türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler, İngilizce, coğrafya, tarih, felsefe gibi dersleri takip edebilmek için öğrenci giriş panelinden giriş yapmaları gerekmektedir.

 

Eba öğrenci giriş sayfasına gelen öğrenciler Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bilgisi ve belirledikleri eba şifresi ile sisteme girişlerini gerçekleştirebilirler. TRT EBA TV’den ve eba.gov.tr adresi üzerinden sisteme TC kimlik no ve şifre ile giriş yapılarak ilkokul, ortaokul ve lise ders anlatımları detaylıca takip edilebilir.

 

Eba Şifresi Yeniden Nasıl Alınır?

 

Eba Şifresini unutanlar için yapılması gereken işlem basit. Eba ana sayfasından giriş yap butonuna tıklayarak arayüze gelinir. ‘Şifremi unuttum’ sekmesine tıklayarak, TC kimlik numarası girilir. Daha sonra sistem bir doğrulama seçeneği sunar. E posta ya da cep telefonu seçenekleri arasından herhangi birisini seçen öğrenci, yeni şifre talebi için onay iletisini beklemeye geçer.

 

Doğrulama adresi olarak tanımlı e posta adresi seçildi ise, e posta adresine gelen mailden yeni şifre belirlemek üzere linke tıklanır. Ve açılan ekranda yeni şifre belirleme işlemi gerçekleşir. Sistemin de uyaracağı üzere önceden kullanılan şifrelerden farklı bir şifre olması istenir.

 

Sistemin sunduğu bir diğer şifre doğrulama seçeneği ise cep telefonuna şifre kodu gönder seçeneğidir. İlgili cep telefonuna sistem tarafından girilen kod ile yeni şifre belirleme işlemi gerçekleşir. Cep telefonuna gelen şifre ekrandaki ilgili alana girilir ve ‘Kaydet’ butonuna tıklayarak işlem gerçekleştirilir.

 

Eba Şifresi Olmayanlar İçin Şifre Belirleme İşlemi

 

Tanımlı e posta adresi ya da cep telefonu numarası yoksa veliden ya da öğretmen üzerinden tek seferlik şifre belirleme işlemi gerçekleştirilebilir.

 

Daha önce şifresi olmayan kullanıcılar için de eba öğrenci girişi ana sayfasında ilgili bir alan bulunmaktadır. Öğrenci, ‘Eba şifremi nasıl oluştururum’ sekmesine tıklayarak eba sistemine girişte kullanmak üzere şifre belirleyebilirler.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın