Çalışmalar Bölümü NedirÇalışmalar Bölümü Nedir?

 

Eğitim bilişim ağı olarak bilinen eba, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir eğitim sitesidir. Bu site ile özellikle uzaktan eğitim desteği sağlanabilmektedir. Öğretmenler tarafından hazırlanan ders anlatım içerikleri sayesinde öğrencilerin kaçırmış oldukları dersleri öğrenmeleri mümkündür. Ders tekrarı yaparak konuların pekiştirilmesi açısından da eba önemli bir eğitim sitesidir. Eba’ da ders anlatımlarının yanı sıra eğitici şarkılar, deneyler, etkinlikler ve farklı konularda videolar izlemek mümkündür.

 

Eba’ya Nasıl Giriş Yapılır?

 

Özel kurumlarda veya Meb bünyesindeki okullarda kadrolu olarak çalışan öğretmenler sisteme mebbis numaraları ile giriş yapabilmektedirler. Öğrencilerin eba’dan faydalanabilmesi için üyelik işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Öğrenci TC numarası ile eba giriş yapılarak verilen geçici şifre ile giriş yapmak mümkündür. Geçici şifrenin bir hafta içerisinde yenilenmesi önemlidir. Öğretmenler, öğrencilerine şifre vererek sisteme girişlerini sağlayabilmektedir. Öğretmenlerin öğrencilerine bu sistemde ders ve ödev atamaları mümkündür. Ödevler genellikle çalışmalarım bölümünde bulunmaktadır.

 

Çalışmalarım Bölümünde Neler Vardır?

 

Öğrencilerin kendilerine atanan dersleri dinledikten sonra pekiştirme yapmaları gerekmektedir. Bilgilerin kalıcı olmasını sağlamak için çalışmalarım bölümünde yer alan test ve alıştırmaların çözülmesi faydalıdır. Çalışmalarım bölümünde yapılan soru ve alıştırmaların sonuçlarını öğrenmek mümkündür. Öğrenciler bu sayede eba öğrenci giriş kendi durumlarını kontrol ederek yanlışlarını telafi etme şansına sahiptir. Bu bölüm öğretmenlerin öğrencilerinin çalışma sonuçlarını görmesi açısından da önemlidir.

 

Çalışmalar Bölümünde Süre Önemli midir?

 

Öğretmenler, öğrencilerine veya sınıflarına çalışmalarım bölümünde ödev atayabilmektedirler. Bu ödevlerin sağ taraflarında çalışmanın yapılması için belirlenen saat aralıkları, çalışmanın aktif kalma süresi belirtilmektedir. Öğrencilerin belirlenen saat aralıklarında çalışmaları yapmakla yükümlüdür. Aksi taktirde çalışmaların aktif olma durumu ortadan kalkmaktadır.

Çalışmalar Bölümünün Başarı Üzerindeki Etkisi Nedir?

 

Eğitimde öğrenme tekrarlar ve alıştırmalar ile sağlanmaktadır. Öğrenilen dersler ile ilgili çalışmaların yapılması bilgilerin sınanması ve hatırlanması açısından önemlidir. Böylelikle öğrenciler kendi bildiklerini ölçebildiği gibi, öğretmenlerin öğrencinin öğrenme düzeyini tespit etmesinde faydası vardır. Sürekli test ve alıştırmalar yapmak başarılı olma konusunda etkilidir. Öğrencilerin düzenli olarak siseme giriş yapması ve ders videolarını izlemesi gereklidir. Öğrenilen derslerin pekiştirilmesi için mutlaka çalışmalarım bölümünde dersle ilgili test ve alıştırmalar yapılmalıdır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın