Çocuğuma Nasıl Eba Şifresi Alırım?Çocuğuma Nasıl Eba Şifresi Alırım?

 

Dünya genelinde pandemi ilan edilmesiyle birlikte, okula giden öğrenciler konusunda bazı önlemler alınmaya başlamıştır. Bu kapsamda Türkiye’deki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için uzaktan eğitim programına geçilmiştir. Bu sınıflarda yer alan öğrenciler eba üzerinden derslerine devam etmektedir. Özellikle küçük yaş gruplarındaki öğrenciler eğitimleri konusunda ailelerinden destek almaktadır. Bu bağlamda EBA şifresinin nasıl alındığı soruları ortaya atılmaktadır.

 

EBA Nedir?

 

Eğitim Bilişim Ağı (EBA), uzaktan eğitim için kullanılabilen dijital bir platformdur. Bu sistemin amacı, ihtiyaç duyulan herhangi bir mekanda eğitime devam edilebilmesidir. Platform, farklı sınıf seviyelerine hitap etmekte ve altyapısı sürekli geliştirilmektedir.

 

EBA Şifresi Nasıl Alınır?

 

EBA şifresi almak için ana sayfada yer alan “EBA Hesabı Oluştur” ifadesine basılması gerekmektedir. Buraya; belirlenen şifre, e-okul bilgileri, elektronik posta adresi ve cep telefonu numarası girilmedir. Posta adresi olarak hem öğrencinin hem de velinin adresleri kullanılabilmektedir. Tüm bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra şifre oluşturma butonuna tıklanmalıdır.

 

Şifre oluştur adımı sonrasında daha önce verilen telefon numarasına bir doğrulama kodu gönderilmektedir. Bu kod ekrandaki alana girildikten sonra da şifre oluşturma işlemi tamamlanmış sayılmaktadır. Bundan sonra EBA üzerinde yer alan eba öğrenci giriş ile sisteme erişilebilmektedir.

 

EBA şifresi almanın bir diğer yolu da veli ve öğretmenler tarafından yapılmaktadır. Bu bağlamda aktivasyon işleminin gerçekleştirilmesi için tek kullanımlık şifrelerden yararlanılmaktadır. Ana giriş akranına TC kimlik numarası ve bu tek kullanımlık şifre girildikten sonra aktivasyon yapılmaktadır. Aktivasyon için; cep telefonu, elektronik posta ya da velinin giriş bilgileri kullanılabilmektedir. Bundan sonra da yeni şifre belirlenmektedir.

 

EBA Sistemine Giriş İçin Gerekenler

 

Eğitim Bilişim Ağı farklı konumdaki kişilerin erişimine açık bir platformdur. Bu kapsamda; öğrenci, öğretmen ve velilerin bu sisteme giriş yapabilecekleri farklı eba giriş ekranları bulunmaktadır. Bu ekranların her birine TC kimlik numarası ve aktif şifre ile giriş yapılabilmektedir. EBA sistemine girdiği şifreyi unutanlar ise “şifremi unuttum” seçeneği ile kendilerine yeni bir şifre alabilmektedir. Buraya TC kimlik numarası girildikten sonra bir doğrulama yöntemi seçilmekte ve yeni şifre belirlenebilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın