Ders Akışı Nasıl OluşturulurDers Akışı Nasıl Oluşturulur?

 

Ders akışları, öğrenme adımları ve farklı tiplerde soruların, öğretime uygun bir akışta bir araya getirilmesidir. Yani yeni nesil e-kitaptır. Öğrenci seviyesi, öğretim metodu veya kullanım amacı gibi kriterlere uygun olarak öğretmenler tarafından oluşturabilirler. Oluşturulan ders akışları derslerde kullanılabilir yada moderasyona gönderilerek, diğer öğretmenlerle paylaşılabilir.

 

Ders Akışı Oluşturma

 

Ders akışının oluşturulabilmesi için, öncelikle öğretmenin eba hesabına giriş yapması gerekir. Öğretmen kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra eba giriş işlemini gerçekleştirmiş olur. Ve içerik ekleme aşamasına geçebilir.

 

Giriş yapıldıktan sonra, eba sayfasının sol alt köşesinde yer alan içerik üretimi butonu tıklanır. Alt seçeneklerde beliren ders akışları seçeneği tıklanır. Ardından açılan sayfada ders akışlarını görmek için, eba ders akışları butonuna tıklanır. Açılan yeni sayfada ders akışları çıkacaktır. Ders akışını incelemek için, incelenmek istenen ders tıklanabilir. İncelenmek istenen ders seçildikten sonra, ders ile alakalı detaylı bilgiye erişilecektir. İnceleme bittikten sonra geri tuşuna basılır ve bir önceki sayfaya gidilir.

 

Bu sayfanın üst kısmında beliren ders akışı oluştur butonu tıklanır. Karşınıza çıkan ekranda, ekle düğmesi tıklanarak ders akışına hazır bir soru veya öğrenme adımı eklenebilir. Ya da oluştur düğmesine tıklayarak, kendi soru ve öğrenme adımınız oluşturulabilir.

 

Hazır Soru Ekleme Ve Öğrenme Adımı Oluşturma

 

Ekle butonuna tıklanır. Alt seçeneklerde çıkan soru seçeneği seçilir. Dilerseniz kendi sorularınız, dilerseniz eba soruları kullanılabilir. Öğrenci hazırlanan soruları, eba öğrenci giriş işlemi ile görebilecektir. Açılan sayfada bu iki seçenekten herhangi biri seçilebilir. Ders akışına hazır öğrenme adımı eklemek için, önce ekle butonuna, sonra öğrenme adımı butonuna tıklanır. Açılan sayfada eba öğrenme adımlarını görmek için tıklayınız, butonu seçilir ve yeni sayfa açılır. Daha sonra üst bölümde yer alan filtreleri kullanmalısınız. Listelediğiniz öğrenme adımlarından birini seçmek için, sol altta bulunan artı ikonuna tıklayınız. Bir ders akışına birden fazla öğrenme adımı eklenebilir. Ders akışından da herhangi bir öğrenme adımını çıkarmak mümkündür. Bir öğrenme adımının sırası da değiştirilebilir.

 

Ders Akışı İçin Gerekenler

 

Ders akışlarına kendi öğrenme adımlarınızı ekleyebilirsiniz. Oluştur butonu ile soru yada öğrenme adımı oluşturabilirsiniz. Oluşturulan ders akışına çoktan seçmeli, eşleştirme yada açık uçlu sorular hazırlanıp eklenebilir. Ders akışının oluşturulabilmesi için bir başlık verilmesi gerekir. Ders akışına bir açıklama yazılması zorunludur. Tüm adımlar tamamlandıktan sonra kaydet tuşuna basılır ve ders akışı oluşturulmuş olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın