Dersler Sayfasını TanıyalımDersler Sayfasını Tanıyalım

 

EBA sisteminde dersler sayfası ders içeriklerinden meydana gelen bölümdür. Dersler sayfasındaki dersler, bütün sınıfların seviyelerine uygun, aynı zamanda okulda gördükleri ders içeriklerine uygun bir şekilde sıralanır.

 

Buradaki diğer bir hassasiyet ise Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına da derslerin uygun şekilde ilerlemesidir.

 

Derslerde Yer Alanlar

 

Öğrencilerin seçmiş oldukları sınıfların seviyelerindeki bir derste neler olur bir bakalım;

 

l Ders üniteleri,

l Ders kitapları,

l Kütüphane içerikleri,

l Ünite testleri bulunmaktadır.

Söz konusu ünitelerin içinde birçok konu ve alt konu yer almaktadır. Aynı zamanda bu sistemle farklı okul türlerine ait ders içeriklerine de erişim sağlanabilmektedir.

 

Sistemde müfredat derslerinin yanı sıra projeler ve ders dışı sosyal aktivitelerin yer aldığı alanlar bulunmaktadır.

 

Derslere Nasıl Erişilecek?

 

Eğitim Bilişim Ağı içinde yer alan ders içeriklerinin bulunduğu bölüm ‘Dersler’ sayfası olarak geçmektedir. EBA öğrenci giriş sistemi ile giriş yapıldıktan sonra derslere erişim rahatlıkla sağlanacaktır.

 

Ancak önce giriş işlemleri gerçekleştirilmelidir. Eğer giriş işlemi için kullanıcı adı ya da şifre yoksa bu aşamalar yapılmalıdır.

 

Dersler Nereden Yayınlanıyor?

 

EBA giriş kapsamında dersler televizyon erişimi ile sağlanmaktadır. Öğrenciler TRT’de yer alan mevcut kanallar üzerinden değil, yeni kurulmuş olan EBA kanalı üzerinden ders takibi yapmaktadır.

 

Burada öğrenciler sabahçı ve öğlenci şeklinde ikiye ayrılmaktadır. EBA sisteminin TRT sistemi üzerinden gerçekleştirilmekte olan yayınlarında öğrenciler sınıf seviyelerine göre ders almaktadır.

Her öğrenci için sınıf seviyesine uygun bir biçimde hazırlanmış çizelgeler bulunmaktadır. Bu çizelgeler doğrultusunda dersler izlenmektedir.

 

Uzaktan Onlıne Eğitimde Dersler Ne Zaman Başladı?

 

Nisan ayında gerçekleştirilmesi planlanan ara tatil, dünya çapında salgın sebebiyle Türkiye’de de 16 Mart ile 30 Mart tarihleri arasında çekilmiştir. Online eğitim kapsamında dersler 23 Mart Pazartesi tarihinde başlamıştır.

 

Eba Giriş Nasıl Sağlanmaktadır?

 

Eğitim Bilişim Ağı’na giriş yapmak için öğrenciler önce şifre oluşturmalıdır. Öğrenciler şifre oluşturma işlemleri sonrasında sisteme giriş yapabilmektedir.

 

Eğer bir öğrencinin giriş bilgileri yoksa, bu öğrenci de hesap oluşturmak zorundadır. Hesap oluşturma işlemi sonrasında hesabı olan öğrenciler gibi girişi sağlanacaktır.

 

Sisteme hem öğrenciler hem veliler hem de öğretmenler giriş yapabilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın