Dosyalar Alanı Nedir?Dosyalar Alanı Nedir?

 

Milyonlarca öğrenci, yüz binlerce öğretmen ve bu milyonlarca öğrencinin velileri yüz yüze eğitime ara verildikten sonra hep beraber yeni sisteme uyum sağlamaya çalışıyorlar. Bu uyum süreci sırasında öğretmen öğrenci ve veliler tabi ki bazı sıkıntılarla karşılaşıyor. Yüz yüze eğitime ara verilen süreçte öğretmen ve öğrencilerin birbirleriyle aynı ortamda bulunmadan ancak birbirlerini görerek eğitim yapmasını sağlayan Eğitim Bilişim Ağı sayesinde öğretmenler öğrencilerine canlı dersler, video dersler yapabilme imkanı sağlayan eba öğretmenler ve öğrencilerin sanal ortamda buluşmasını sağlayan bir sistemdir.

 

Öğretmen bu sistem üzerinden öğrencilerine ödevler verebilecek, etkinlik hazırlıkları yapabilecek, yazılı, görsel, görsel ve işitsel materyaller ile istediği dersi destekleyebilecektir. Böylece öğrencinin konuyu daha iyi anlayarak konu üzerine etkinlikler yaparak ve test soruları çözerek konunun pekişmesini sağlayacaktır. 2011-2012 eğitim-öğretim yılı içinde Fatih Projesi kapsamında Eğitim Bilişim Ağı eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullanılmaya başlanarak birçok öğrencinin teknoloji ve eğitimin iç içe geçmesi ile eğitimde devrim niteliğinde bir gelişme yaşanmıştır.

 

Bu çerçevede öğretmenler ve öğrenciler eba öğrenci giriş ile sadece yüz yüze eğitim dışında eğitim faaliyetleri için birçok materyalden yararlanarak eğitim kalitesini arttırmıştır. Ancak virüs salgını sebebiyle eğitime verilen arada milyonlarca öğrenci yüzü yüze eğitim almaktan mahrum kalmıştır. Hal böyle olunca devreye Eğitim Bilişim Ağı girmiştir.

 

Verilerin Saklanabildiği Alan

 

Eğitim Bilişim Ağı sisteminde öğretmenlerin öğrencilere verdiği birçok materyal bulunmaktadır. Öğretmenler öğretmen Eba giriş sistemi ile kendi sayfasına girdikten sonra ana sayfada ki dosyalar kısmında öğrencilere verecekleri ödevler veya derse yardımcı ilgili ekleri görsel görsel ve işitsel döküman paylaşımı yapabilecekleri, bu dökümanları saklayabilecekleri, video ekleyebilecekleri, link bırakabilecekleri saklama alanıdır.

 

Öğretmenler için özel alan olan dosya kısmında öğretmenler 2 GB büyüklüğündeki alanda kendi dosyalarını da saklayabilirken bu dosyalardaki bilgileri ve materyalleri gruplara gönderebilir, listelerini ekleyebilir ya da öğrencileri için çalışma alanına ek olarak paylaşabilirler. Öğretmenlerin eba üyeliği devam ettiği sürece dosya içine saklamış oldukları verilerde herhangi bir kayıp meydana gelmez. Öğrencileri ve ya kendileri için kullanabilecekleri materyalleri bu dosyada saklayabilirler.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın