E-Devlet Üzerinden Eba Ya Giriş Nasıl YapılırE-Devlet Üzerinden Eba Ya Giriş Nasıl Yapılır

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eba, Eğitim Bilişim Ağı adında bir portalı vardır ve kullanıcılar için hazırlanmıştır. Bu kullanıcılar, öğretmenler, öğrenciler ve velilerdir. Ancak eğitime ilgisi olan her birey Eba ‘da gezinebilmektedir. Burada çalışanlar ve koordinatörler öğretmenlerdir. Eba; öğretmenler, öğrenciler ve hatta velilerle çalışılarak kendisini geliştirmiştir. Eba, Türkiye ‘de Fatih projesinin beş ağından birini oluşturmaktadır.

 

Eba, öğretmen ve öğrencilerin sosyal paylaşım ağıdır. Eba üzerinden öğretmenler haberlerini paylaşabilmekte ve diğer öğretmenlerin paylaştıkları içeriklere yorum yapabilmektedirler. Aynı şekilde, öğretmenler çektikleri videoları ve ses içeriklerini paylaşabilmektedirler. Görsel dosyalarını, resimlerini, fotoğraflarını, grafik çalışmalarını yine paylaşabilmektedirler.

 

Kazanım bazlı videolar, bazı temel videolardandır. Aynı şekilde ‘Fatih’ projesi geliştirildi. Günümüzde öğretmenler, öğrenciler ile veliler artık kolay bir şeklide fotoğraflar ve videolar çekebilmektedirler. Örneğin; sosyal medyaya bakıldığında, öğretmenler ve öğrenciler herhangi bir tatil yerinde video çekebilmektedirler. Bunu da arkadaşlarıyla paylaşmaktadırlar. Bilişim teknolojisi Eba ‘ya, bu medyayı üretme ve paylaşma noktasında imkanlar sunmaktadır. Öğrenciler özellikle bu konuda çok fazla ilgi göstermektedirler. Eba ‘da bu medyayı eğitime kolonize etmiştir.

 

Eba ‘ya E-Devlet Üzerinden Giriş

 

Yine https://giris.eba.gov.tr/ linkine tıklayarak Eba öğrenci sayfasına girebilirsiniz. Sayfa açıldığında eğer üyeliğiniz varsa T.C. kimlik numarası ve şifrenizle eba giriş yapabilmektesiniz. Eğer üyeliğiniz yoksa e-devlet sitesinden giriş yapabilmeniz de mümkündür. Yeni kayıt yapacaksanız, e-devlet kapısı aracılığıyla ve e-devlet şifresi ile eba öğrenci giriş yapabilirsiniz.

 

Eba çeşitli videolar üretmeye başlamıştır. Bunlardan bir tanesi kazanım bazlı videolardır. Örneğin; dersin girişinde ilgi uyandırmak için bu videoları kullanılabilmektedir. Genellikle bu videolar, 3 dk ile 5 dk içeren videolardır. İçerisinde çeşitli animasyonlar bulunmaktadır. Bu şekilde dersin konuları anlatılabilmektedir. Dersin başında veya dersin sonunda bu tür videolar hizmet de vardır.

 

E-Ders Modülü

 

E-ders öğretmenlere alternatif olarak sunulmuş bir enstrümandır. E-ders öğretmensiz ders anlatma modülü değildir. Öğretmen akıllı tahtanın başında ders anlatmaktadır. E-ders neden ortaya çıktığını örnek ile açıklamakta yarar vardır. Örneğin; Van ‘da 2011 ‘de çıkan deprem sonrasında, öğrenciler derslerden ve haliyle okuldan uzak kalmışlardır. Yine öğrenci hastalık veya çeşitli sebeplerle okula gidememektedir. Bu açığı telafi edebilmek için e-ders sistemi ortaya çıkmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın