Eba Hesap OluşturmaEba Hesap Oluşturma

 

Tüm dünyada etkili olan Koronavirüs salgınından dolayı 16 Mart 2020 itibariyle okullar tatil edilmiş, 1 haftalık ara sonrasında, 23 Mart 2020 tarihinde uzaktan eğitim yani online eğitime geçiş yapılmıştır. İlkokul, ortaokul ve lise dersleri; çevrimiçi eğitim platformu olan eba (eğitim bilişim ağı ) üzerinden devam etmektedir.

 

Eğitim Bilişim Ağına Nasıl Giriş Yapılır?

 

Eba giriş için öğrenciler 2 farklı yol ile şifre oluşturabilirler. İlk yönteme göre; öğrenciler, veli veya öğretmenlerine gerek olmadan hesap oluşturabilirler. İkinci yönteme göre; öğrenciler, veli veya öğretmeninden aldığı tek kullanımlık şifre ve TC kimlik numaraları ile giriş yapabilirler.

 

Eğitim Bilişim Ağında Nasıl Hesap Oluşturulur?

 

Eba öğrenci giriş için yukarıda 2 yöntemden bahsetmiştik. Bu yöntemlere göre nasıl hesap oluşturulacağı ve nasıl giriş yapılacağından bahsedelim.

 

İlk yönteme göre şu aşamalar izlenmelidir:

 

l Hesap oluşturma butonuna tıklayınız.

l E-okul bilgilerinizi eksiksiz giriniz.

l Yeni bir şifre belirleyiniz.

l Velinizin telefon numarasını ve mail adresini ve varsa kendi telefon numaranız ve mail adresinizi yazınız.

l Şifre oluştur kısmına tıklayınız.

l Girdiğiniz cep telefonu numarasına gelen kodu yazınız. “Gönder” yazan kısma tıklayınız.

l Sistem sizi giriş ekranına yönlendirecektir. Ekranda gördüğünüz yere TC kimlik numaranızı ve daha önceki adımda belirlediğiniz şifrenizi giriniz.

l Ekranda yazan güvenlik kodunu yazınız. “Gönder” yazan butona tıkladığınızda ana sayfaya yönlendirileceksiniz. Böylece hesap oluşturma işlemi başarıyla tamamlanmıştır.

İkinci yönteme göre şu aşamalar izlenmelidir:

 

l Giriş ekranında gördüğünüz bölüme TC kimlik numaranızı ve veli ya da öğretmeninizden aldığınız tek kullanımlık şifreyi giriniz.

l Ekranda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz ve “gönder” butonuna tıklayınız.

l ” Veli Bilgileri ile Aktivasyon”, “E-posta ile Aktivasyon” veya “Cep Telefonu ile Aktivasyon” seçeneklerinden size uygun olanı seçiniz.

l “Veli Bilgileriyle Aktivasyon” seçeneğine tıklarsanız; velinizin TC kimlik numarası ve ekranda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz. “Giriş” butonuna tıklayınız. “E-posta ile Aktivasyon” seçeneğine tıklarsanız; “aktivasyon kodu gönder” seçeneğine tıklamalı ve ekranda yazan güvenlik kodunu girerek “giriş” yazan bölüme tıklamalısınız. “Cep telefonu ile Aktivasyon” seçeneğine tıklarsanız; “aktivasyon kodu gönder” kısmına tıklamalı ve cep telefonuna gönderilen kodu girerek giriş yapmalısınız .

l Seçtiğiniz seçeneklerden biri ile aktivasyon yaptığınızda karşınıza çıkan ekranda yeni bir şifre belirlemeli ve “kaydet” butonuna basmalısınız.

l Bütün aşamaları eksiksiz yaptıysanız giriş ekranına yönlendirileceksiniz. Ekranda gördüğünüz yere TC kimlik numaranız ve önceki adımda belirlediğiniz şifrenizi giriniz. Karşınıza çıkan güvenlik kodunu yazdığınız zaman “gönder” butonuna tıklayınız. Bu şekilde ana sayfaya yönlendirilmiş ve hesap oluşturma işlemini başarıyla tamamlamış olursunuz.

Derslere Erişme ve Ders Zamanları

 

Sisteme giriş yaptıktan sonra tüm dersler ve içeriklerine ulaşabilir, derslerin konularını görebilirsiniz. “Dersler” sayfasına tıklayarak sınıf seviyenize göre derslerinizi takip edebilirsiniz. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği kanallardan (TÜRKSAT ve TRT) ders videolarını takip edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın