Eba Kod Nedir, Nasıl Kullanılır?Eba Kod Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

23 Mart tarihinden itibaren uygulanan uzaktan eğitim, MEB tarafından EBA üzerinde uygulanmaktadır. TRT kanalları üzerinden veya İnternet üzerinden erişilebilir olan bu uzaktan eğitim programı için kafalarda birçok soru oluşmaktadır. EBA’nın en baştan yapılandırılması, öğrenciler için akademik destek programları, yeni nesil soru içerikleri vb. özellikleri Milli Eğitim Bakanlığının bu işi ne kadar önemsediğini göstermektedir. Öğrencileri okuldan uzak oldukları bu dönemde öğretimden uzak tutmayı istemeyen bakanlık, bu konuda her türlü fedakarlığı yapmakta, tüm öğrencilere yardım etmeye çalışmaktadır. Öğretmenler tarafından hazırlanan her sınıfa özel ders içerikleri ile öğrenci hayatına giren EBA sistemi, uzun süre daha hayatımızda olacağa benziyor.

 

EBA GİRİŞ NASIL YAPILIR?

 

l Uzaktan eğitime katılmak isteyen öğrencilerin derslerini TRT kanallarından ya da İnternet üzerinden izlemeleri gerekiyor. Peki TRT’den kaçırdığımız bu dersleri daha izleyemeyecek miyiz? Videolar kayıt edildiği için EBA’ya kaydedilmektedir. Bu yüzden dersi kaçırmış olsanız bile istediğiniz saatler arasında kaçırdığınız dersleri izleyebilirsiniz. Tüm öğrencilerin giriş yapabileceği bu sistemde, özel okullu öğrenci ya da devlet okulu öğrencisi ayrımı yapılmamaktadır. Açıköğretim öğrencileri de bu platformu kullanabilecek, ders videolarını izleyebileceklerdir. Devlet okulunda görev yapan öğretmenlerimizde MEBBİS şifreleri ile EBA giriş yapabilirler. Eba öğrenci giriş

EBA Kod Nedir?

 

l EBA kod, öğretmenlerin daha güvenli giriş yapabilmeleri için oluşturulmuş bir sistemdir. Daha önceden EBA’ya kimlik numarası ve şifre üzerinden giriş yapılabiliyordu. Öğretmenler ise MEBBİS’e akıllı tahtadan giriş yaptıkları için bilgilerini riskli hale getiriyordu. MEB ise bu konuya çözüm bulup, EBAKOD adlı bir çalışma yürüttü.

l EBAKOD, öğretmenlerin telefon ya da tablet aracılığı ile EBA’ya girdikten sonra Akıllı tahtaya giriş yapabilmelerini sağlayan, 15 dakikalık bir geçerlilik süresi olan bir koda denmektedir. Öğretmenler ister MEBBİS şifresi ile, isterse de EBAKOD ile akıllı tahta üzerinden EBA’ya giriş yapabilecekler.

EBA Kod Nasıl Alınır?-Nereden Alınır?

 

l Öğretmenlerimizin EBA’ya telefon veya tabletle giriş yaptıktan sonra karşılarına çıkan EBAKOD oluştur sekmesine tıklamaları gerekmektedir. Tek kullanımlık üretilen bu EBAKOD, öğretmenlerin EBA’ya giriş güvenliğini arttırmak için düşünülmüştür. EBAKOD alındıktan sonra EBA’ya giriş sekmesinden rahatlıkla giriş yapılabilmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın