Eba Nasıl İndirilirEba Nasıl İndirilir

 

Tüm dünyada etkisini gösteren corona virüs sebebiyle Türkiye’de eğitim-öğretime bir süre ara verildi. Hal böyle olunca eğitime verilen ara öğrencilerin aklına şimdi ne olacak sorusunu getirdi? Milli Eğitim Bakanlığı çok kısa bir süre içinde teşkilatlanıp eğitim bilişim ağını (EBA) devreye soktu. Peki Eğitim Bilişim Ağı nedir ne işe yarar?

 

EBA Nedir?

 

Eğitim Bilişim Ağı yani EBA; Türkiye de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Fatih Projesi kapsamında uzaktan eğitim imkanı veren halihazırda zaten birçok öğrencinin kullanmakta olduğu bir projedir. Ancak her öğrenci Eğitim Bilişim Ağından çok sağlıklı bir şekilde yararlanmamıştır. 30 Nisan 2019 tarihine kadar eğitime verilen arada Eğitim Bilişim Ağı üzerinden her dersten her öğrenci eğitim almaya devam edecektir.

 

Yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre dersler 20 dakika olacak şekilde dersler planlanmış, aralar verilecek her öğrenci hiçbir dersten geri kalmayacak, öğrencilere sistem üzerinden ödev verilebilecektir. Gerek televizyon üzerinden, gerek internet vasıtasıyla telefon, tablet, bilgisayar üzerinden Eğitim Bilişim Ulaşmak mümkündür. Aksi takdirde öğrenciler eğitimden geri kalacak ve örgün eğitime dönülene kadar kayıp yaşanacaktır. Kayıp yaşamak istemeyen öğrenciler için Eğitim Bilişim Ağına (EBA) giriş yapmak şarttır.

 

EBA’ya Giriş Nasıl Sağlanır?

 

Peki EBA sistem girişi nasıl yapılması gerekir? Aslında çok kolay bir yolu vardır. Eba.gov.tr sistemi üzerinden kendi sistemine girecek öğrenciler e- okul bilgileri sayesinde EBA giriş yapabilirler. Böylece ekstra bir çaba harcamaya gerek kalmamaktadır.

 

Eğitim Bilişim Ağı eba öğrenci giriş ile sisteme giriş yapabilen öğrenciler derslerin kendilerine göre ayrılan saatleri içerisinde derslere sistem üzerinden interaktif olarak derslere katılım sağlayabilirler. Çünkü 30 Nisan 2019 tarihine kadar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yüz yüze eğitime corona virüs salgını sebebiyle ara verilmiş, eğitimin EBA sistemi üzerinden devam etmesine karar verilmiştir. Böylece yüz yüze eğitime geçene kadar öğrenciler eğitimden mahrum kalmadan ev ortamında derslere devam edebilir, zamanda tasarruf ederken mekan olarak rahat edebilecekleri bir ortamda derslere devam sağlayabilirler. Her öğrenci eğitim alma hakkına sahiptir ve her öğrenci evinin rahatlığında virüs salgını bitene kadar EBA sistemi üzerinden eğitime devam etmelidir.

 

EBA Nasıl İndirilir?

 

Akıllı telefon ve tabletlere google play ve apple store üzerinden eba uygulaması indirilerek sisteme giriş yapılarak EBA sistemi kullanılabilir. Böylece öğretmenler ve öğrenciler sisteme uygulama üzerinden çok rahat ve kolay şekilde ulaşabilirler.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın