Eba Nedir?Eba Nedir?

 

EBA’nın anlamı Eğitim Bilişim Ağı’dır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşumu sağlanan EBA(Eğitim Bilişim Ağı) çevrimiçi bir sosyal eğitim alanıdır. EBA öğretmenlere ve öğrencilere eğitimde çok fazla kolaylık sunan bir alandır. EBA’ya öğretmenler kendi hazırladıkları konuları yükleyebilirken aynı zamanda başka öğretmenler tarafından paylaşılan not ve sunumlara kolaylıkla ulaşabilmektedir.

 

Bu sistemle öğretmenler arasındaki iletişim daha kolay bir hale gelmiştir. EBA öğretmenlere sunduğu kolaylıkların daha çoğunu öğrencilere sunmaktadır. EBA’ya giriş yapan bir öğrenci oldukça zengin bir içerikle karşılaşır. eba öğenci giriş yapan öğrenci başka öğrencilerin paylaştığı notlara, sunumlara ve diğer birçok şeye kolaylıkla ulaşabilmekte ve bu meteryallerden istediği gibi yararlanabilmektedir.

EBA sistemi içinde birçok şey bulundurmaktadır. Kısacası EBA;

 

– Farklı, zengin ve eğitici içerikler sunar,

– Bilişim kültürünü yayarak eğitimde kullanılmasını gerçekleştirmek,

– İçerikle ilgili ihtiyaçlarınızı karşılamak,

– Sosyal ağ yapısı sayesinde bilgi alışverişinde bulunmak,

– Zengin ve giderek büyüyen arşiviyle derslere destek olmak,

– Bilgiyi öğrenirken bunun yanında yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi sağlamak,

– Farklı öğrenme tarzlarına (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de içermek,

– Bütün öğretmenleri ortak bir yerde buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerini gerçekleştirmek,

– Teknolojiyi bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanmak maksadıyla tasarlanan sosyal bir eğitim alanıdır.

 

EBA’nın içeriğinde ses, haber, video gibi modüller bulunur. Bu modüller kullanılarak istenilen işlem gerçekleştirilmektedir. Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan EBA, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri genel müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim alanıdır.

 

Bu platformun amacı; okulda, evde, kısacası ihtiyaç olan her yerde bilgi teknolojilerini kullanarak etkili materyal kullanımını da sağlayarak teknolojinin eğitime uyumunu gerçekleştirmektir. EBA, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikler oluşturmak için gelişmeye devam etmektedir.

 

Sınavlar Alanı

 

EBA içinde bulunan sınav, test ve alıştırma dokümanlarına bu alandan ulaşılabilir. Farklı derslere ve sınıflara ait dersler, konu ve ünite düzeylerinde testlerin bulunduğu sınavlar bölümünde, pekiştirmek istenilen konulara ait sınavları çözebiliriz.

 

Öğrenciler EBA’ya Nasıl Girebilir?

 

“EBA Giriş” ekranında Öğrenci → EBA ekranına girer. Eba giriş ekranına yönlendirilirler. Açık Öğretim öğrencisiysen Öğrenci → Açık Öğretim yolunu izleme gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın