Eba Öğretmen NedirEba Öğretmen Nedir

 

Bütün dünyayı etkisi altına alan küresel salgın haline dönüşen COVİD-19 virüsü sebebiyle Türkiye’de ulusal çapta hızlıca elektronik ortamda ders uygulamasına geçilmiştir. 1 hafta içerisinde sorunsuz bir şekilde bu uygulamaya geçilmiş şimdilik 30 Nisan’a kadar yürütülmesi kararlaştırılmıştır. Bu uygulamanın adı “eba” olarak belirlenmiştir.

 

Eba Girişi Nasıl Yapılır?

 

Hem internet sitesi üzerinden hem de TRT eba kanalı aracılığı ile öğrenim görülen eba uygulamasında ödevlerin takibini yapabilmek için mutlaka giriş yapmak gerekir. Giriş yapabilmek için ise şifre oluşturulması gerekir. Eba giriş oldukça basittir.

 

Öğretmenler Öğrencileri İçin Nasıl Şifre Alabilir?

 

l Profil resminin altında “Öğrenci Şifresi Oluştur” butonu tıklanır.

l Öğrencinin T.C. kimlik numarası girilir.

l Öğrencinin ya da velinin e-posta ve cep telefonu girilir.

l “Şifre Oluştur” butonu tıklanır.

Öğrenci, öğretmeninden aldığı tek kullanımlık şifre ile eba öğrenci giriş bölümünden kendi şifresini oluşturabilir.

 

Eba Öğretmen Nedir?

 

Eba öğretmen, eba uygulaması aracılığıyla öğretmenlik mesleğini hakkıyla yerine getiren değerli öğretmenlerimizdir. TRT eba aracılığı ile yayın yaptıkları gibi eba.gov.tr üzerinden de canlı ders yapabilirler. Sadece okul yöneticileri tarafından oluşturulan canlı dersler en fazla 300 öğrenciye gönderilebilir. Eba öğretmenleri, belirlenen takvim doğrultusunda TRT eba üzerinden bilgisayara gerek duymadan öğretim yapmaya devam etmektedir.

 

Eba Öğretmenler “Sayfam” Alanını Nasıl Kullanır?

 

Öğretmenler, bu alanda dilediği gibi filtre uygulamalarıyla kendi kriterlerine göre paylaşımları kısıtlayabilir. Sol alt köşede yer alan ikonlarla paylaşımları beğenebilir, yorumlayabilir ve favorilerine ekleyebilirler. Öğrencilere gönderilen paylaşımlar önemli etiketiyle takvime işlenir.

 

Dosyalar Sayfasına Dosya Ekleyebilirsiniz

 

Öğretmenler, 2 GB kapasitesi olan alana çeşitli dosya, görsel ya da link paylaşımında bulunabilir.

 

Eba Öğretmenin Önemi Nedir?

 

Eba uygulamasıyla eğitim veren öğretmenlerin sınıf ortamındaki kargaşaya nazaran daha avantajlı olduğu söylenebilir. Öğrenci ev rahatlığı içinde dersi dinleyebilir, canlı ders uygulamalarında öğretmene sorular sorabilir, kayıtlı video dersleri de tekrar tekrar dinleyerek öğrendiğini pekiştirebilir. Teknolojiyi doğru bilgiye ulaşmak için kullanmayı da öğretmektedir.

 

Eba Öğretmenin Dezavantajları Nedir?

 

Eba öğretmen, şartlar sonucu ortaya çıkmış olan uzaktan eğitim sisteminin bir parçasıdır. Şartlar dolayısıyla ortaya çıkmasına rağmen son derece başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Ancak okul sadece bilimsel bilgilerin anlatıldığı bir yer değildir. Okula giden öğrenci, saygı, sevgi, dayanışma, ortaklık, kolektif iş yapma, paylaşma gibi daha birçok alanda da kendini geliştirmiş olur. Ayrıca yaş itibariyle çok önemli olan sosyal duygu gelişimi bu dönemde çocuklar üzerinde oldukça etkilidir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın