Eba Portfolyo Alanı Nedir?Eba Portfolyo Alanı Nedir?

 

Milli Eğitim Bakanlığı dijital platformu olan EBA, öğrencilerin ve öğretmenlerin faydalanması için donatılmış bir WEB sitesidir. İçerisinde binlerce farklı içerik, uygulama barındıran bu İnternet sitesinde, öğrencilerin hedeflerine yaklaşabilmeleri için takip çizelgeleri, öğrenciye özel çalışma programı bile hazırlanabilmektedir. Her öğrencinin yararlanabildiği EBA, uzaktan eğitimin de sürdürüldüğü sistemdir. Öğrenciler istedikleri zaman konu tekrarları yapabilir, yeni nesil sorularla pekiştirme yapabilmektedir.

Tüm dünyanın sarsıldığı virüs ülkemizde de ortaya çıkınca, Milli Eğitim Bakanlığı okulların yüksek risk taşıdığını açıklamış, uzaktan eğitim yapılmasına karar vermişlerdir. Uzaktan eğitim dersleri EBA’da ve TRT Kanallarında bulunmaktadır. Her sınıf öğrencilerine ayrı saatlerde yapılan yayınlar ile öğrencilerin eğitimden uzak kalmaması amaçlanmıştır.

 

EBA’da Neler Var?

 

Öğrencilerin ve öğretmenlerin yararlanabileceği içerikler, uygulamalar, kitaplar, sesler, dokümanlar içeren bu çok yönlü eğitim platformu, eğitim-öğretim sürecinde yardımcı olmak amacı ile kurulmuştur. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istemesiyle EBA yeniden yapılandırılmıştır. Yapılandırıldıktan sonra çok daha fazla içerikle karşımıza çıkmış, özellikle 11. ve 12. sınıf öğrencileri için geliştirilmiş olan akademik destek programı ile beğenileri üstüne toplamıştır. Bunların haricinde öğrencilerin derslerini takip edebildiği, düzenli tekrar yapabildiği, soru çözebildiği, arkadaşları ile iletişim kurabildiği, ödevlerini görebileceği, konu eksiklerini görebileceği akıllı yönergeler ile desteklenmektedir. Öğretmenlerin ödev verip kontrol edebileceği bir sistemi de içinde barındıran EBA, özellikle veliler tarafından beğenilmektedir.

 

EBA’ya Kimler Giriş Yapabilir?-Nasıl Giriş Yapabiliriz?

 

Her öğrenci ve öğretmen EBA sistemine giriş yapabilmektedirler. Özel okul öğrencisi veya devlet öğrencisi için bir ayrımcılık yapılmamıştır. EBA öğrenci giriş

 

Özel okul öğrencileri e-okul şifreleri ile EBA’ya giriş yapabilirler.

 

Açık öğretim öğrencileri açık öğretim şifreleri ile EBA’ya giriş yapabilirler.

 

Devlet okulunda görev yapan öğretmenler MEBBİS şifreleri ile EBA giriş yapabilmektedirler.

 

MEBBİS şifresi olan tüm öğretmenler EBA’ya giriş yapabilirler.

 

EBA Portfolyo Alanı Nedir?

 

EBA portfolyo alanı, öğrencinin başarılarını öğrenciye veya, başkalarına duyurmayı amaçlayarak hazırlanmış bir sistemdir. Öğrenci merkezli olmakla birlikte öğrencinin çalışmalarını, başarılarını, ilerlemesini izleyerek öğrenciye destek olmak, öneriler sunmak amacı ile de oluşturulmuştur. Öğrencilerin kendilerini izlemelerini sağlayarak mevcut durumunu anlamasını istemek, ona göre çalışmasını sağlamak istenmiştir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın