Eba Portfolyo Nedir?Eba Portfolyo Nedir?

 

Portfolyo bir değerlendirme çeşididir. Öğrencilerin izlenmesi, değerlendirilmesi, geliştirilmesi, yönlendirilmesi adına eba portfolyo önemlidir. Eba portfolyo, öğrencinin aldığı sonuçlar, elde ettiği başarılar, sosyal ve kültürel alanlarda katkılarından oluşan ürün dosyasını ifade eder.

 

Eba portfolyo, çok sayıda ve karmaşık sonuçları daha anlamlı hale getiren bir uygulamadır. Öğrencilerin başarılarının bütünsel bir şekilde dosyalandığı portfolyo alanı rehberlik için de oldukça önemlidir. Bu çalışma ile öğrencinin ilgi ve merakı izlenmektedir. Bu da bir sonraki eğitim kademesinde yapılacak tercihlerin veriye dayalı yapılmasını sağlayacaktır. Eba portfolyo öğrencilerin kendini tanıyarak, kariyer profili oluşturmasına yardımcı olur. Bu çalışmayla öğrencilerin, değerlendirilmesinde portfolyo temelli bir gelişimsel izleme imkanı olacaktır. Veliler için portfolyo, öğrencilerin gelişimini bütünsel olarak görme fırsatı anlamına gelmektedir.

Çağın ve geleceğin becerileri ile donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen öğrenciler yetiştirilmektedir. Portfolyo temelli yaklaşım bu alanda insanlığa büyük fayda sağlayacaktır. Bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirilmesine portfolyo katkı sağlayacaktır.

 

Eba portfolyo, öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra, katıldıkları proje ve ders dışı sosyal aktiviteler bütünüdür. Aktivite bilgilerinin biriktirilerek sergilendiği, benzersiz bir dijital bellek özelliğidir. Portfolyo alanına, eba sayfasından giriş yapılarak ulaşılabilmektedir.

 

Öğrenci Künyesi Nedir?

 

Öğrencinin profil fotoğrafının güncellenebildiği alanı ifade eder. Aynı zamanda öğrencinin sayfam alanında yaptığı paylaşımların, dahil olduğu gurupların alanıdır. Öğrencinin, eba sistemi üzerinde yaptığı aksiyonlara göre topladığı puanların, kazandığı armaların ve istatistiklerinin sergilendiği alandır. Öğrenci bu alana eba giriş menüsünden erişebilir. Giriş gerçekleştirildikten sonra, öğrenci tüm katılımlarını görebilecektir.

 

Akademik Durum Ve Projeler Alanı

 

Öğrencinin akademik performansının sergilendiği alandır. Projeler alanı ise, öğrencinin yer aldığı sosyal sorumluluk yada ders projelerinin sergilendiği alandır. Bu projeler öğrenci hakkında bilgiler verir. Öğrencinin ilgi duyduğu alanla ilgili projelere dahil olması, öğrencinin gelişimi yönünde önemli bir adımdır. Öğrenci projeler kısmına eba öğrenci giriş bilgilerinin doldurulmasından sonra erişebilir.

 

Katılımlar Ve Başarıları Alanı

 

Öğrencinin sertifika ve katılım belgelerinin, başarılarının, katıldığı etkinliklerin sergilendiği alandır.

 

Öğretmenin Görüşleri Ve Seçtikleri Alanı

 

Öğretmenlerin, öğrenci hakkında görüş yazabildiği alandır. Öğrencinin tartışma alanında yaptığı yorumlardan, beğenilenleri paylaştığı eba portfolyo alanıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın