Eba Şifremi Unuttum Ne Yapmam GerekEba Şifremi Unuttum Ne Yapmam Gerek

 

Eba sistemini bugünlerde sıklıkla kullanıyoruz. Uzaktan eğitim amacıyla öğrenci ile buluşan bu sistem, ders anlatımını sanal ortamda gerçekleştiriyor. Eğitimden geri kalmamak için öğrenciye ev ortamında ders imkanı sağlanıyor. Öğrenci tarafından da bu sistemin bilinmesi ayrıca önem arz ediyor. Bir süre daha kullanım sağlayacağımız eba sistemine, öğrenci bilgilerinin girilmesi şart. Öğrenciye ait olan bu bilgiler, öğrenci tarafından kaydedilmesi gereken bir durum. Aksi taktirde çeşitli uğraşlara maruz kalınabilir. Tam donanımlı bir eba sistemi, öğrenci tarafından hazırlanmalıdır.

 

Eba Şifresi Unutulduğu Taktirde

 

Eba sisteminde derslere katılabilmek için, öncelikle sayfa üzerinden giriş yapılması gerekir. Giriş ise, kimlik numarası ve şifre ile yapılabilmektedir. Şifre unutulduğu taktirde, aşağıda belirtilen yöntemleri izleyebiliriz. Öncelikle eba giriş ekranında öğrenci eba, yolunu izleyelim. Açılan ekranda yer alan şifremi unuttum linkine tıklayalım. Açılan yeni sekmede, kimlik numarası kısmını dolduruyoruz. Ve arkasından doğrulama yöntemlerinden birini seçiyoruz. Cep telefonu yada e-posta yönteminden birinin seçilmesi yeterli olacaktır.

 

E-posta Adresi İle Yeni Şifre Belirleme

 

Doğrulama yöntemi olarak eğer daha önceden e-postayı seçtiysek, sisteme kayıtlı e-posta adresini giriyoruz. Ardından gönder butonuna tıklıyoruz ve şifre istiyoruz. Ancak sisteme kayıtlı e-posta adresimiz yoksa öğretmenimizden veya velimizden tek kullanımlık şifre ediniyoruz. Öğrenci olarak, eba öğrenci giriş şifremi nasıl oluştururum bölümünden yardım alarak, şifreyi yeniden oluşturabiliriz. E-postan var ise, e-posta adresini girip gönder butonuna basabilirsin. Sonra yeni şifreni belirle ve kaydet butonu çıktı. Yeni şifreyi girip kaydete bastığınızda yeni şifre güncellenmiş olacaktır.

 

Cep Telefonu İle Yeni Şifre Belirleme

 

Eğer doğrulama yöntemi olarak cep telefonu seçildiyse, sisteme kayıtlı numarayı girip gönder butonuna tıklamak yeterli. Sisteme kayıtlı cep telefonu numarası yok ise, öğretmen yada velimizden tek kullanımlık şifre edinebiliriz. Öğrenci olarak eba şifremi nasıl oluştururum bölümünden yardım alarak şifre yeniden oluşturulabilir. Cep telefonunu seçtin ve daha önceden cep telefonunu sisteme kayıt ettin. Doğrulama kodu geldi ve bu kodu girip gönder butonuna basıp yeni şifre belirleme adımına geçebilirsin. Kaydet dedikten sonra işlem tamamlanacaktır. Yani burada önemli olan nokta, şifrenin unutulabileceğini düşünerek doğrulama yöntemlerinden birini sisteme kaydetmeliyiz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın