Eba Tv Ders Programına Nasıl UlaşabilirimEba Tv Ders Programına Nasıl Ulaşabilirim

 

Eğitim Bilişim Ağı yani kısaltılmış haliyle EBA, ülkemizde T.C. Milli Eğitim Bakanlığınca kurulan ve geliştirilen sosyal özellikli elektronik eğitim içerik ağına verilen isimdir. Yine Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanmıştır ve geliştirilerek işletilmeye devam etmektedir.

 

EBA Sistemine Giriş ve Üyelik İşlemleri

 

Sisteme giriş yapabilmek için iki farklı şekilde kayıt seçeneği mevcuttur. Kullanıcı bu seçeneklerden biri ile şifre edinerek eba giriş sisteminden giriş yapabilmektedir. Seçeneklerden birincisi EBA sitesi üzerinden ”EBA HESABI OLUŞTUR” butonunu tıklamak. Bu seçenek ile öğrenci, bir kereye mahsus olmak şartıyla öğretmenine ve velisine gereksinim duymadan kendisine bir şifre belirleyebiliyor. İlgili butona tıklayarak karşısına çıkan adımları eksiksiz bir şekilde izleyerek eba öğrenci giriş sistemine kolayca üye olunabilmektedir.

 

İkinci seçenek ise ”VELİ YA DA ÖĞRETMEN YOLU İLE” şifre edinerek kayıt olmak; bu seçenekte ise öğretmen/veli, kendi portalından öğrencisinin TC KİMLİK NUMARINI ilgili yere girerek tek kullanımlık bir şifre alır ve bu şifreyi öğrenciye iletir. Öğrenci bu şifre ile kendi Eba sistemine giriş yaptıktan 5 gün içinde kendisine yeni bir şifre belirlemelidir. Aksi takdirde tek kullanımlık şifre geçersiz sayılır.

 

Dersler ve Sınavlar

 

EBA sisteminde öğrencilerin kafasını karıştıran bir başka seçenek ise derslerin nasıl işleneceği ve sınavların nasıl uygulanacağı. Bunun için sistemde ”Dersler” adlı bir sayfa bulunuyor. Bu sayfada MEB’e bağlı müfredatın derslerinin içerikleri bulunmaktadır. Burada sınıf seviyelerinin tümünün derslerine ait içerikler vardır. Seçilen sınıfa göre herhangi bir dersin kendine ait sayfasında o dersin kitabının dijital hali, ünite ünite mevcuttur. Bunun yanında kütüphane içerikleri ve üniteye ait testler de sayfa içinde yer almaktadır.

 

Sınavlar konusunda ise yine sistemin içinde ”Sınavlar” adlı bir sayfa bulunuyor. EBA ağının içerisinde bulunan sınavlara, testlere ve ilgili dökümanlara bu alandan ulaşılabiliyor. Yine dersler kısmında olduğu gibi bu bölümde de her sınıftan ve her sınıfın sorumlu olduğu derslerden ilgili içeriklere ulaşılabiliyor.

 

Canlı Ders

 

EBA ağı tüm bunların yanında bir de öğrencilere CANLI olarak dersler sunuyor. Bu sisteme göre her sınıfın kendi ders programına göre ders saatleri belirleniyor ve öğrenci buradan dersin başlangıç saati geldiğinde ”KATIL” butonunu kullanarak dersine katılabiliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın