Eba Tv Ortaokul Nedir?Eba Tv Ortaokul Nedir?

 

Dünyayı ve ülkemizi saran koronavirüs sebebi ile okullar 30 Nisan 2020 ‘ye kadar tatil edildi. Dersler 23 Mart 2020 ‘den itibaren uzaktan eğitim ile evde verilmeye başlandı. Haliyle EBA ‘nın ne olduğu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. 6 tane televizyon kanalında da uzaktan eğitim kanalı kuruldu.

 

Eğitim Bilişim Ağı ya da kısa adıyla eba, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Bu platformun amacı; evde, okulda kısacası ihtiyaç duyulan her yerde teknolojinin eğitim entegrasyonunu sağlamaktadır. EBA, öğretmenlere ve öğrencilere eğitimde büyük bir kolaylık sağlayan alandır. Öğretmenler EBA ‘YA özel hazırladıkları içerikleri, istedikleri gibi paylaşabilmektedir. Bu öğretmenler tarafından paylaşılan not ve sunumlara da ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda eba giriş yapan öğrenci, farklı öğrenciler tarafından paylaşılan notlara, sunumlara ve görsellere ulaşabilir.

 

Ayrıca bu materyallerden faydalanabilmektedir. Farklı, zengin ve eğitici içerikler sunarak, eğitimde kullanılmasını sağlamaktadır. İçerik ile ilgili ihtiyaçlarınıza cevap vererek, sosyal ağ yapısı ile bilgi alışverişinde bulunmaktadır. Zengin ve gittikçe büyüyen arşivi ile derslere katkı sağlayarak, bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmektedir. Yine bilgiden bilgi üretmektedir.

 

Eba üzerinden eğitimler olmaktadır. Bu uzaktan eğitime öğrencilerin girmesi gereklidir çünkü zorunludur. Aynı zamanda eba öğrenci giriş ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri kapsamaktadır.

 

EBA ‘ya nereden giriş yapılmaktadır?

 

EBA ‘ya telefondan, tabletten ya da bilgisayardan girebilirsiniz. Ayrıca akıllı televizyonunuz varsa, oradan da girebilmektesiniz. Operatörler mobil için bedava internet vermektedirler. Mobilden girdiğiniz zaman Eba ‘ya bedava girebilmektesiniz. İnternetinizden gitmemektedir.

 

Tablet ve telefondan iki yöntem ile girebilmektesiniz. İlk yöntem tablet ve telefonunuza Google dan eba.gov.tr yazıp siteye giriş yapabilmektesiniz. İkinci yöntem ise tarayıcıdan girmek istemiyorsanız, play store veya App uygulamalarından EBA yazıp uygulamaya girebilirsiniz.

 

Uygulama ve tarayıcı arasında çok büyük bir fark olmamaktadır. Her yönüyle aynıdırlar ve tasarım ve içerik bakımından bir farkı yoktur. Telefondan EBA ‘ya girmek, size çok avantaj sağlayacaktır. Çünkü MEB ile operatörler arasında bedava internette anlaşma sağlandı.

 

EBA Nasıl Kullanılmaktadır?

 

EBA ‘ya giriş yaptıktan sonra içeriklere ulaşabilmektesiniz. Herkes içerikleri görebilmektedir çünkü öğrenci ve öğretmen olmaya gerek yoktur. Fakat bazı içeriklere ulaşabilmeniz için sizden şifre istemektedir. Öğretmen, öğrenci ve veli girişi kısımları vardır. Bunlardan birisine giriş yapmanız gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın