Eba Uzaktan Eğitim Süreci NedirEba Uzaktan Eğitim Süreci Nedir

 

Uzaktan eğitim, fiziksel olarak aynı ortamda bulunmayan öğretmen, öğrenci ve öğretim materyallerinin bir araya getirilmesidir. Teknoloji aracılığıyla bir araya getirilerek yürütülen bir eğitim sürecidir. Bu süreç kısa süreliğine öğrencilerin, boş vakitlerini doldurmaları için oluşturulmuş etkinlikler bütünü değildir.

 

Öğretmen ve öğrencilerin dijital platformlar aracılığıyla bir araya getirildiği bir sistemdir. Aynı zamanda eğitimin, okuldaki süreçlere benzer biçimde devam ettirildiği bir süreçtir. Bu noktada uzaktan eğitim süreci yanlış anlaşılmamalıdır. Uzaktan eğitim sistemi ile eğitim öğretim devam eder. Sadece sınıf ortamı kullanılmaz.

 

Uzaktan Eğitim Sisteminin Yararları

 

Uzaktan eğitim, hem kısa vadeli, hem de olası uzun vadeli planlarda eğitim öğretim süreçlerinin aksamamasını sağlar. Bu sayede eğitim süreci kesintisiz bir şekilde devam eder. Eğitim sürecinin dijital platformlar aracılığıyla sağlanması geniş öğrenci kitlelerine hizmet sunulabilmesini sağlar. Zaman ve mekandan bağımsız olarak eğitim sürecinin sürdürülebilmesini gerçekleştirir.

 

Hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin bilgiye kolay bir şekilde erişebilmelerine olanak tanır. Bu kolaylık eba üzerinden sağlanır. Eba’nın faydaları da göz ardı edilemeyecek derecede önemli ve kıymetlidir. Bilgiye erişim bu kadar kolay iken, öğrenciler bu süreci değerlendirmeli, süreci aksatmadan eğitimlerine devam etmelidir. Aksi taktirde öğrenilmesi gereken bilgilerin çok uzağından kalabilirler.

 

Uzaktan Eğitim Sürecinde İhtiyaç Duyulan Materyaller

 

Eğitim sürecinin uzaktan eğitim ile sürdürülebilmesi için, televizyon, internete erişimi olan telefon şarttır. Bunların yanında tablet veya bilgisayar gibi araçlara ihtiyaç duyulur. Bu materyallerden sadece birinin olması yeterli olmaktadır. Kullanılan bu materyallerle eba giriş işlemi gerçekleştirilmeli, derslere katılım sağlanmalıdır.

 

Materyallere erişim ise, bu zamanda oldukça kolaydır. Herkesin evinde bu malzemelerden en az birisi muhakkak vardır. Bu durum da uzaktan eğitim sürecinin hayata geçirilmesini büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Bu araçlarla öğretmen ve öğrenci arasındaki bilgi alışverişinin sağlanabileceği dijital platformlara erişim sağlanır. Öğrencinin yapması gereken tek şey, eba öğrenci giriş sekmesi bilgilerini doldurup giriş yapmaktan geçer.

 

Uzaktan Eğitim Sürecinde Ders Planı

 

Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenler kendi hazırladıkları ders planlarını kullanarak canlı eğitimler verebilirler. Önceden çektikleri videoları da kullanabilirler. Ayrıca bu süreci beyaz tahta uygulaması, animasyon ve simülasyonlarla zenginleştirebilirler. Ölçme ve değerlendirme süreçlerini de entegre ederek bütünsel bir akış sunabilirler, eğitime katkı sağlayabilirler. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi öğrenci, öğretmen ve velilerin özverileriyle mümkündür.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın