Eba’Da Ne Yaptı Bölümü Nedir?Eba’Da Ne Yaptı Bölümü Nedir?

 

EBA; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine uzaktan eğitim desteği veren dijital bir sistemdir. Sisteme hem web adresinden hem de akıllı telefonlar ile erişmek mümkündür. Çevrim içi eğitim platformu olarak bilinen EBA, tüm ders içeriklerini İnternet kullanarak ilgili kişilere ulaştırmaktadır.

 

EBA Sistemine Giriş

 

Eğitim Bilişim Ağı’na girişler eba.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. Sisteme; öğrenci, öğretmen ya da veli olarak eba giriş yapılması mümkün olmaktadır. Tüm sistem girişleri için kişinin TC kimlik numarası ve kayıt olurken belirlenen şifreler kullanılmaktadır. Şifrelerin unutulduğu durumlarda ise kayıt esnasında sisteme girilen e-mail ve cep telefonlarından yardım alınmaktadır. Bunlara gönderilen onay kodu sonrasında tüm eba üyeleri giriş şifrelerini değiştirebilmektedir.

 

Sayfam Bölümünde Neler Yer Alır?

 

Siteme eba öğrenci giriş yapıldıktan sonra öğrenciler “Sayfam” alanı ile karşılaşmaktadır. Bu alanda öğrencinin faaliyetler bulunabileceği ya da çalışmalarını gözlemleyebileceği farklı kategoriler bulunmaktadır. Bu bağlamda sayfam alanında; ileti paylaşılması, paylaşılan iletinin düzenlenmesi, favoriye eklenen iletilerin görülmesi mümkündür. Bunların yanı sıra bu sayfadan tartışmalara katılmak, oylama oluşturmak ve oylama sonuçlarına da erişilebilmektedir.

 

Sayfam bölümünde son bir haftada yapılan aktivitelerin takibi de yapılabilmektedir. Bu takibin yapılabileceği kategorinin ismi “EBA’da Ne Yaptın?” bölümüdür. Ancak burada geçirilen zamanın öğrenin performans puanına herhangi bir etkisi bulunmaktadır. Sayfam alanında yer alan diğer başlıklar ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

– Bekleyen çalışmalar

– Son çalışılan konular

– Kütüphaneden öneriler

 

“Ne Yaptı Bölümü” Nedir?

 

EBA’da ne yaptı bölümü, öğrencinin faaliyetlerin bir düzen içerisinde sunulduğu bir ortamdır. Bu bölümde yalnızca son haftaya ait bilgilere erişilebilmektedir. Ne yaptı bölümü içerisinde; dersler, kütüphane, portfolyo ve sınavlarda geçirilen toplam zamana yer verilmektedir. Son bir hafta içinde öğrencinin bu alanlarda geçirdiği zaman, grafikler ile ekranda gösterilmektedir.

 

Eğitim Bilişim Ağı’nda öğrencinin geçirdiği süre hesaplamasında, içeriklerin incelendiği zaman dikkate alınmaktadır. Ne yaptın içerisinde geçirilen süre, öğrencinin toplam performansına ilave edilmemektedir. Ancak yapılan çalışmaların düzenli olarak gözlemlenmesi, kişisel eleştiri açısından oldukça önem arz etmektedir. Öğrenciler, buradaki performanslarını inceledikten sonra eksiklerini giderebilmekte ve başarılarını artırmaya yönelik çalışmalar yapabilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın