Eba’ya Veli Girişi Nasıl Yapılır?Eba’ya Veli Girişi Nasıl Yapılır?

 

Eğitim Bilişim Ağı olan EBA’ya öğrenciler T.C. kimlik numaraları ve kendi oluşturdukları şifreleri ile, veliler e-devlet hesapları bilgileri ile, öğretmenler ise MEBBİS ya da e-devlet hesap bilgileri ile giriş yapabiliyor. EBA öğrenci giriş ekranı veli giriş ekranından farklıdır. EBA’ya veli olarak giriş yapabilmek için ilk olarak e-devlet kullanıcı adı ve şifre kullanılmaktadır. Bu bilgiler doğru bir şekilde girildikten sonra veliler, EBA Veli Sistemi’nin ana ekranına ulaşabileceklerdir. Henüz e-devlet şifresi bulunmayan veliler ise kendilerine en yakın PTT şubelerine başvurarak bu şifreyi edinebilirler.

 

Veliler İçin EBA’ya Giriş Tanıtım Videosu

 

Velilere özel EBA kullanım animasyonu MEB tarafından “www.eba.gov.tr” adresinde yayınlandı. Böylece veliler için de EBA giriş ağına ilişkin ayrıntılı bilgilendirme yapılmış oldu. Anadolu Üniversitesi iş birliği ile hazırlanan bu videoda velilere nasıl giriş yapabilecekleri ile ilgili şu bilgiler verildi:

Siteye girildiğinde üst menüden Veli Girişi’ni seçilmelidir. Bu noktada veliler otomatik olarak e-devlet sistemine yönlendiriliyor. Açılan sayfada TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapıldığında “EBA Veli Sistemi” ana ekranı açılmaktadır. Birden fazla öğrencinin velisi olan ebeveynler öncelikle sol üst köşede yazılı bulunan ismin yanındaki ‘ok’ işaretine tıklayarak, durumunu öğrenmek ve kontrol etmek istediği öğrenciyi seçebilirler.

 

EBA Dersler ve Ödevlerin Takibi

 

Ekranın sağında bulunan takvim, çocuğun çalışmalarını, etkinliklerini, tatil günlerini ve yazılı sınavlarını takip etmeye olanak verir. Ekranın solunda bulunan menüden “dersler” butonuna tıklayarak öğrencinin aldığı dersleri görmek mümkündür. Dersi seçip konu detayına tıklayarak, çocuğun ilgili konularda yer alan içeriklerdeki performans durumu ve tamamlama yüzdesi görülebilir. Çocuk ders içeriklerini tamamladıkça konu tamamlama yüzdesi artmaktadır. Konu performansı da çocuğun bir konuda yer alan sınavlar ve testlerdeki performansıyla ilişkilidir. Öğrencinin derse ait ödevi varsa bu ekrandaki derslerinin altındaki ödev uyarılarını görmek mümkündür.

 

EBA Sekmeler

 

Ekranın sol tarafında bulunan menüde çalışmaları butonu bulunur, bu butona tıklandığında öğretmen tarafından öğrenci atanmış çalışmaları ve bu çalışmaların başlangıç ve bitiş tarihleri ile öğrencinin çalışmada ilerleme durumu ekrana gelmektedir. Videoda, veli sisteminde yer alan Eğitim Takvimi, Kütüphane, Raporlar ve e-portfolyo sekmeleri hakkında da bilgi veriliyor. Veliler, EBA’da çocuklarının çalışma ve tamamlama durumları, ders konularındaki performansları, EBA akademik başarısı, EBA puanı ve sıralaması, proje ve sertifikaları inceleyebiliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın