Etkinlik Nasıl Oluşturulur?Etkinlik Nasıl Oluşturulur?

 

30 Nisan 2020 tarihine kadar Milli Eğitim Bakanlığı eğitime yüz yüze şekilde ara vererek Eğitim Bilişim Ağı üzerinden derslerin interaktif şekilde yapılmasına karar vermiştir. Bu süreçte hem öğrenciler hem öğretmenler hem veliler sürecin nasıl işlediğine dair sıkıntılar yaşamaktadır. Öğrenciler sisteme girme konusunda sıkıntılar yaşarken öğretmenler sisteme yüklemeler yapma konusunda sıkıntılar yaşamaktadırlar. Sistemi nasıl kullanacağını daha önce tecrübe etmemiş olan özellikle öğretmenler dersler için içerik, ders, etkinlik, sınav gibi konuları sitem üzerinden nasıl oluşturacaklarına dair sıkıntı yaşamaktadırlar.

 

Milyonlarca öğrencinin yüz binlerce öğretmenin yüz yüze durumdan bir anda sanal ortamda derslerle baş başa kalması sonucunda EBA sistemi ile ilgili sorunlarda çok sık gündeme gelmektedir. sistemin kullanımına dair bilgi araştırmasına giren öğrenci be öğretmenler sistemle ilgili yaşadıkları sıkıntıları çözmek istiyor.

 

Öğrenciler derse nasıl katılırım, sınavlara nasıl girerim, nasıl etkinliklere katılırım gibi soruların cevaplarını merak ederken öğretmenler, canlı ders nasıl yaparım, notları nasıl eklerim, grupları oluşturmak için ne gerekir gibi soruların cevaplarını aramaktadır. Yıllar önce kurulan eba sistemine eba öğrenci giriş, veli ve öğretmen girişi sağlanabilir. Ancak her öğrenci ve her öğretmen eba kullanımına hakim değildir. Bu süreçte eba kullanımı için gerekli olan bilgileri toplamaya başlayan öğrenci ve öğretmenler sistemi en doğru şekilde kullanmaya çalışmaktadır.

 

Eba Üzerinden Etkinlik Nasıl Oluşturulur?

 

Öğretmenler Eba giriş sisteminden etkinlik oluşturarak öğrencileriyle etkileşimde bulunabilirler. Peki, eba sistemi üzerinden etkinlik nasıl oluşturulur? Öncelikle öğretmenler bilgilerini girerek Eba sistemine giriş yapılır sol tarafta çıkan giriş sayfasında etkinlik bölümü seçilir. Etkinlik başlığı yazılır. Etkinliğin hangi tarihler arasında yapılabileceği, gün ay yıl şeklinde yazılarak etkinlik başlangıç tarihlerinde saat seçimi yapılması da önemlidir.

 

Öğretmenler isterlerse etkinliğe dosya ekleyebilir. Dosya eklemek için sayfanın ortasında bulunan ataş resmi üzerine tıklanır. Ayrıca etkinlik için eklemeler yapılırken önemli olup olmadığına dair de önemli kutucuğu işaretlenerek bilgilendirme yapabilir, istenirse etkinliği yoruma kapalı hale getirebilir. Sağ tarafta bulunan grup seç bölümünden etkinliğin hangi grupla paylaşılacağı seçerek paylaşım grubu belirlenebilir. Son olarak paylaşılan grup belirledikten sonra etkinliği paylaş sekmesine tıklanarak etkinlik istenilen gruplarda paylaşılmış olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın