Etüt Bildirimlerimi Nasıl Görüntülerim?Etüt Bildirimlerimi Nasıl Görüntülerim?

 

Eba (Eğitim Bilişim Ağı), Devletin öğrencilere sunduğu ders ile alakalı paylaşımlar içeren, öğrencinin kendisinin eksiklikleri varsa giderebileceği, yeri geldiğinde bildiklerini pekiştirmek amacıyla testler çözdüğü bilişim alanıdır. Peki, sisteme nasıl girilir? Şifremi nasıl alabilirim? Etüt bildirimlerini nasıl görüntüleyebilirim? Nerede bulunur? Gibi soruların yanıtını bu makalede vermiş olacağız.

 

Sisteme Nasıl Girilir?

 

Eğitim Bilişim Ağı, kısacası EBA’ya öğrenciler T.C. kimlik numaraları ve kendilerinin oluşturacak oldukları şifre ile, Veliler ise E-Devlet hesap bilgileriyle, Öğretmenler ise MEBBİS ya da E-Devlet bilgileri ile EBA giriş sistemi kullanılabilir.

 

Şifremi Nasıl Alabilirim?

 

EBA’ya girebilmek, içinde öğrencinin kendisi için hazırlanmış olan dersleri, etütleri, testleri, vb. Etkinlikleri görebilmesi için kendi hesabına girerken kendi şifresini de girmesi gerekiyor. Bu yüzden şifrenin hatırlanması oldukça önemlidir. Peki, unutulan şifreler nasıl alınır?

 

Eğer şifreyi hatırlamıyor ve kendin alacaksan tek seferliğine EBA’ya e-Okul bilgilerin ile girebilir ve şifre oluşturabilirsin. Eğer olurda şifreni unutma ihtimalinden dolayı güvenliğini arttırmak istiyorsan e-posta ve telefon bilgilerini girebilirsin. Böylelikle şifreni unutursan giriş bilgileri kısmından “Şifremi unuttum” bölümüne girip e-postana veya telefon numarana kurtarma kodu alınabilir.

 

Eğer Velin ile şifreni alacaksan velin e-Devlet bilgileri ile EBA’ya girer ve giriş şifreni alıp hesabına giriş yapılabilir.

 

Öğretmeninden giriş şifresini alacaksan Öğretmenin e-Devlet veya MEBBİS bilgileri ile giriş şifreni alabilir.

 

Şifre seçimi yapılırken unutulmaması için genellikle karışık harfler girilmez anlamlı, unutulmayacak kelimeler veya isim soy isim ve rakamlar kullanılır. Şifre seçerken büyük küçük harfler kullanılması şifrenin çalınma olasılığını oldukça düşürür.

 

Etüt Bilgilerimi Nasıl Görüntüleyebilirim?

 

Öncelikle eba öğrenci giriş kısmı ile şifreniz varsa şifreli, yoksa şifre alarak giriş yapılmalıdır. Sonrasında ise etüt bildirimini almanız için öğretmeninizin size seviyenize bağlı olarak gerekli etüt derslerini yollaması gerekir.

 

Daire içine alınan çan simgeli kısımda giriş yaptığın hesaba gönderilen bildirimler gösterilir. Öğretmenin, senin seviyene bağlı olarak yaptığı bir etüt varsa bu kısma bakarak verdiği etütleri görebilir, bildirimlere basarak o etütlere erişebilirsin. Böylelikle öğretmenin vermiş olduğu etüdü yapılabilir. Sadece etütler değil, tüm bildirimleri çan simgeli kısımda görülebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın