Grup Sayfasında Neler Yer Alır?Grup Sayfasında Neler Yer Alır?

 

2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaç duydukları ders içeriklerine ve materyallere ulaşabilecekleri Eğitim Bilişim Ağı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tasarlanmıştır. Özellikle 2011-2012 eğitim- öğretim yılından bu yana kullanılmaktadır. Eğitim Bilişim Ağı teknolojinin eğitim ile iç içe geçmesini sağlayan bu sistem sayesinde öğrenciler ve öğretmenler okulda yüz yüze eğitim yaparken aynı zamanda teknolojinin nimetlerinden de yararlanarak öğrencilere daha çok ve daha farklı materyal seçenekleri sunabilmektedir.

 

Son günlerde yaşanan virüs salgını sebebiyle Türkiye’de eğitim-öğretime ara verilmiştir. Bu sebeple öğrencilerin Eğitim’den uzak kalmalarını engellemek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı çok kısa bir sürede koordine olup Eğitim Bilişim Ağı üzerinden öğrencilere hizmet vermeye başlamıştır. Öğrencilerin öğretmenlerin ve velilerin kullanımına açık olan Eğitim Bilişim Ağı daha önce sistemi kullanmayanlar tarafından sistemin nasıl kullanılacağına dair soru işaretlerini de barındırmaktadır.

 

Farklı Ders Materyalleri

 

Öğrencilerin birçok ders materyallerine ulaşabildiği EBA öğrenci giriş sağlamayı ve böylece görsel, yazılı, görsel ve işitsel birçok materyale sahiptir. Öğrenciler eba giriş yaparak öğretmenleri tarafından ödevlendirilebilir, etkinliklere katılabilir. Öğretmenlerin grup kurma, liste yapma, ödev verme gibi konuların da sorun yaşadığı Eğitim Bilişim Ağı üzerinden öğretmenler grup kurmak istediklerinde yine sistem üzerinden grup kurabilirler, paylaşım yapabilirler.

 

Grupta Neler Vardır?

 

Peki, nasıl grup oluştururlar? Eba sistemine giren öğretmen ana menüden gruplar sekmesini tıklar. Açılan sayfada ‘yeni grup oluştur’ sekmesine grubun adını yazar ve grupla ilgili açıklama yazar. Oluşturulmak istenen grubun tipi seçilerek sonraki adıma tıklanır. Gruba hangi üyelerin ekleneceği öğretmen tarafından belirledikten sonra grup oluşturma işlemi tamamlanmış olur. Grubu kuran öğretmen bu sağ üstten ‘grubu yönet’ sekmesinden silebilir. Grupta yapılan paylaşımlarda grubun silinmesi ile silinir.

 

Peki, Grup sayfasında neler yer alır? Grup sayfası grupla yapılan tüm paylaşımlarım görülebileceği alandır. Grubu oluşturan kişi grubu silerse gruptaki tüm paylaşımlar da silinmiş olur. Gruba üyeliği takip edebilmek için ‘üyesin’ ya da ‘üye ol’ seçenekleri ile üyeliği takip edilebilir. Paylaşımlara tıklandığında grupla ilgili paylaşımları görebilir üyelere tıklandığında da grup üyelerine ulaşım sağlanabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın