İçerik Nasıl Eklenir?İçerik Nasıl Eklenir?

 

Eğitimde FATİH Projesinin içerik ayağını oluşturan eba çevrimiçi bir sosyal eğitim ağıdır. Eba sisteminde öğretmenler içerik ekleyebildikleri gibi, aynı şekilde öğrenciler de içerik ekleyebilmektedirler. İster tarayıcınızdan isterseniz da mobil uygulamanızdan eba giriş yapabilmektesiniz. Eğer öğrenci şifreniz yoksa, o zaman uygulamadan veya tarayıcıdan eba öğrenci giriş başarısız olacaktır.

 

Öncelikle “Sayfam” ekranının solunda bulunan bar içerisindeki “İçerik Üretimi” sekmesine basınız. Ardından sayfa açılacaktır. Açılan sayfanın üst tarafında yer alan “Eba İçerikleri” sekmesine tıklayınız. Ardından sol tarafta yer alan “İçerik Ekle ” sekmesine basınız. Yine başka bir ekrana yönlendirileceksiniz. Açılan ekranda bulunan içerik türlerinden birisini seçebilirsiniz. Nihai olarak içerik ekleyebilmektesiniz.

 

Video İçeriği Ekleme

 

İçerik Ekle sayfasında bulunan “Video” sekmesine basınız.

 

Hemen sonra sayfanın altında yer alan “Sonraki” sekmesine basınız.

 

Sizler sistem tarafından desteklenilen formatları öğrenmek için “Desteklenen Formatlar” sekmesine basınız.

 

Daha sonra “Dosya Seçiniz” sekmesine basınız.

 

Pencere açıldığında eklemek istediğiniz “video dosya ismi” ne basınız.

 

Aşağıda aktif halde oluşan “Aç” sekmesine tıklayınız.

 

Dosyayı silmek istediğiniz takdirde, gelecek olan pencerenin sol köşesinde bulunan “Çöp Kutusu” simgesine tıklayınız.

 

Yüklenen içeriğin ardından “Sonraki” sekmesine basınız. Akabinde pencere açılınca uygun düzenlemeleri yapmayı unutmayınız.

 

Eba ‘nın Modülleri

 

Eba kendi içerisinde modüllere ayrılmaktadır. Bunlar; e-kitap, video, ses, görsel, e-dergi, e-içerik ve haberler bölümlerinden oluşmaktadırlar. Öğrenciye hem öğretici içerikler sunmakta hem de eğlendirici oyunları bulunmaktadır. Bunları sıralamak gerekmektedir:

 

Haber Modülü: Yapılan her çeşit aktivite veya haber niteliği içeren faaliyetler buradadır. eba topluluk mekanizmasından sonrasında yayınlanmaktadır. Eğitimle ilgili haberleri takip edebilmektesiniz. Yerel ve ulusal çalışmalarınızı duyurabilmektesiniz. Ayrıca haber niteliği taşıyan her çeşit bilgiyi anında öğrenebilmektesiniz.

 

Dünya Modülü: Şu anda aktif olmakla birlikte, içerisinde yer alarak birbirinden bağımsız eğitim portalleri aynı adrestedir.

 

E-Kitap: Sınıfınızı ve indirmek istediğiniz kitabı seçebilmektesiniz.

 

Video Modülü: Önemli günlerde izletebileceğiniz videolar olabilmektedir. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında videolar yapılmaktadır. Bu videolar ile dersleriniz daha da zenginleşecektir.

 

Ses Modülü

 

Görsel Modül: Öğrenciler için hazırlanan harita, grafik, animasyon ve simülasyonlar yer almaktadır.

 

Tartışalım Modülü

 

Eba Market

 

Eba market sayesinde öğrenciler yeni uygulamalar indirebilecektirler. Var olanları da anında güncelleyebilecektir. İçeriğinde z-kitaplar, dergiler, sözlük, hesap makinesi vb. yardımcı kaynaklar, eğitici ve öğretici oyunlar bulunmaktadır. Yine sesli hikayeler de yer almaktadır. Market uygulaması gün geçtikçe büyümektedir. Ayrıca seçenekleri de çoğalmaktadır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın