Konu Performansı Bölümü Nedir?Konu Performansı Bölümü Nedir?

 

Eğitimin geleceğe açılacak olan kapısı Eğitim Bilişim Ağı, virüsün ülkemizde de görülmesi sonucu bir hayli değer kazanmıştır. Uzaktan eğitime geçilmesi ile birlikte tüm öğrenciler bu eğitim platformu sayesinde derslerini takip edebiliyorlar. 30 Nisana kadar aralıksız devam edecek bu sistem, gün geçtikte kendini geliştiriyor.

 

Son olarak 11. ve 12. sınıflara özel olarak yapılan akademik çalışma sistemleri, öğrenciler üzerinde çok büyük bir övgü topladı. Kişiye özel çalışma programları, performans denetlemeleri, yeni nesi soru tavsiyeleri vb. birçok öneriyi öğrencilere sunan bu sistem, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istemiyle yapılandırılmıştır.

 

EBA’da Neler Var?

 

Açılımı, Eğitim Bilişim Ağı olan bu sistem, öğrencilerin dersleri daha iyi takip etmesini sağlamak, onları bilgilendirmek amacıyla kurulmuştur. Ancak okulların da uzaktan eğitim programı ile tatil edilmesi sonucu, EBA yeniden yapılandırılmış, bir canlı ders izleme platformu haline gelmiştir. Tüm öğrenciler burada derslerini takip edebilir, öğretmenlerinin verdiği ödevleri görebilirler. Öğrenciye her anlamda yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur, bu amacını günümüzde de sürdürmektedir

 

Öğrencilere özel haberler, kitaplar, dokümanlar, sesler vb. uygulamalar içermektedir.

 

EBA’ya Kimler Giriş Yapabilir?

 

Tüm öğrenciler EBA sistemine giriş yapabilmektedir. Özel okulda okuyan veya devlet okulunda okuyan öğrenciler için bir ayrım yapılmamaktadır. Bu platformu öğretmenler de kullanabilirler.

 

Özel okulda okuyan öğrenciler e-okul şifreleri ile EBA’ya giriş yapabilirler.

 

Devlet okulunda görev yapan öğretmenler ise MEBBİS şifreleri ile EBA’ya giriş yapabilirler.

 

MEBBİS şifresi olan her öğretmen EBA giriş yapabilmektedir.

 

EBA Performans Bölümü Nedir?

 

Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, EBA sisteminin yeniden yapılandırılmasını istedikten sonra EBA’ya, öğrencileri rahatlatmak, onları gözetlemek, dinlediği konuları takip etmek, konu eksiklerini gidermek amacı ile birçok yeni seçenek getirilmiştir. Performans Bölümü de bu bölümlerden biridir. Öğrencilerin izledikleri videoları denetleyerek öğrencilere test önerileri yapar, testteki başarıya göre ise de performans yüzdesi verilir.

 

Bu testlerde alınan sonuçlar sisteme kaydedilir. Özellikle 11. ve 12. sınıfların beğenisini kazanan performans bölümü, öğrencinin mevcut durumunu göze alarak ona ödevler vermekte, öğrenciye hangi derse, hangi konuya çalışmasını gerektiğini göstermektedir. Birçok öğrencinin beğenisini kazandığı için, okullar açıldığında bile bu programın devam etmesi olası gözüküyor.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın