Kütüphane Sayfası Nedir?Kütüphane Sayfası Nedir?

 

EBA, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından destekli, öğrenci-okul-ev arasındaki bağlantının desteklenmesi için 2012 yılında kurulmuş olan bir sosyal ve eğitim ağıdır. EBA’ nın tam olarak açılımı ise Eğitim Bilişim Ağıdır. Bu sosyal eğitim ağı sayesinde öğrencilerin, öğretmenler ile sanal ortam üzerinden de bağ kurularak teknolojik gelişmelerin eğitim sistemine adapte edilmesi sağlanmak istenmiştir.

 

EBA’ da Milli Eğitim Bakanlığı destekli yönetmeliklere ve öğrencilerin sınıf seviyelerine uygun bir biçimde Yenilik ve Eğitim Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından incelenerek oluşturulan içerikler mevcuttur. Öğretmenler ürettikleri içerikleri yayınlayabilirken öğrenciler de bu içeriklere erişebilme imkanına sahiptir. Böylece öğrenci, bilgi eksiğinin olduğunu düşündüğü bir konu ile ilgili içeriklere evde, okulda veya ihtiyacı olduğu herhangi bir yerde erişebilmektedir. Öğrenci, site üzerinden kütüphane sayfasını ziyaret ederek öğrenmek istediği konu hakkındaki tüm içeriklere ulaşabilir.

 

Kütüphane Sayfası Nedir?

 

Öğrencinin bilgi eksikliğinin olduğunu düşündüğü veya yeni öğrenmek istediği bir konu ile ilgili EBA giriş yaptığında ziyaret etmesi gereken sayfalardan biri kütüphane sayfasıdır. Kütüphane sayfasında, farklı konularda ve farklı kategorilerde içerikler yer almaktadır. Öğrenci, bu sayfadan dilerse okul dersleri ile ilgili içerikleri destekleyecek bilgilere ulaşabildiği gibi genel kültür düzeyini arttırmak isterse de gerekli içeriklere ulaşabilir.

 

Öğrenciler kütüphane sayfasına, EBA öğrenci giriş yaptıktan sonra profil bilgilerinin bulunduğu bilgiler kısmından ulaşabilir.

 

Kütüphane Sayfasında Hangi İçerikler Bulunmaktadır?

 

Kütüphane sayfasında 7 kategori ve bu kategorilerin içerisinde toplam 35 adet alt başlık bulunmaktadır. Bu 7 kategori; Eğlence ve Oyun, Bilim ve Teknoloji, Sağlık ve Spor, Türk Dili ve Yabancı Diller, Kültür ve Sanat, Doğa ve Çevre, Rehberlik Hizmetleri’dir.

 

Kütüphane sayfasında; videolar, ses kayıtları, konu ile ilgili dergiler, etkileşimli kitaplar ve uygulamalar gibi öğrencinin konuyu öğrenmesine destek sağlayan farklı içerikler bulunmaktadır. Ayrıca sayfada yalnızca eğitim amacı için değil, öğrenciler için ‘Çizgi Filmler, Oyunlar, Radyo Tiyatrosu ve Okuma saati kategorileri de bulunmaktadır. Öğrenci dilerse kütüphane sayfasında yer alan ‘Eğlence ve Oyun’ kategorisinden bu içeriklere ulaşabilir. Bu sayede devlet tarafından kontrol altında olan bu sitedeki oyunlar ve çizgi filmler ile ilgili de veliler endişe duymamaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın