Mesleki Gelişim Alanı Nedir?Mesleki Gelişim Alanı Nedir?

 

Eğitim Bilişim Ağı öğrenci, öğretmen ve velilerin kullanabileceği bir sistemdir. Eğitim Bilişim ağı sayesinde öğrenciler yüz yüze eğitim uzak kaldıkları süre içinde ödevler indirilebilecek, etkinliklere katılabilecek, canlı derslere katılabilecekler ve ders videoları izleyebileceklerdir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi kapsamında oluşturduğu Eğitim Bilişim Ağı sistemi son günlerin en çok kullanılan sistemidir.

 

Milyonlarca öğretmen ve öğrencinin bir anda yüz yüze eğitimden uzak kalmasından kaynaklı olarak alternatif eğitim ihtiyacı doğmuştur. Hal böyle olunca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yıllar önce kurulan Eğitim Bilişim Ağı üzerinden öğretmenler ve öğrencilerle interaktif bir şekilde dersler yapma ve bu dersleri etkinlikler ve sınavlarla destekleme yoluna gitmiştir. Böylece her sınıf düzeyinden milyonlarca öğrenci eğitimine kaldığı yerden devam etme şansı bulmuştur.

 

Eba Sistemi Merak Edilenler

 

Ancak daha önce de kullanıma açık olan eba sistemi son günlerde çok fazla kişinin kullanımı için açıldığı halde özellikle sistemi nasıl kullanıldığını bilmeyen öğretmen ve öğrenciler sistemi kullanma konusundaki sıkıntılar yaşamaktadırlar.

 

Mesleki Gelişim Alanı Nedir?

 

Öğretmenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi Eğitim Bilişim Ağı içerisinde bulunan mesleki gelişim alanıdır. Mesleki gelişim alanı Eğitim Bilişim Ağına erişimi olan tüm öğretmen ve okul yöneticilerine yönelik orijinal içerikli mesleki gelişim ve paylaşım platformudur. Kendini geliştirip yeniliklere açık olmak isteyen öğretmenler için çok önemli bir alandır. Eğitimde kullanacakları birçok özgün dokümana ulaşabilecekleri gibi eğitim teknolojilerini kullanma konusunda da çok faydalıdır.

 

Eğitimde kaliteyi yükseltecek bir platform olan eğitimcileri buluşturan mesleki gelişim alanı eğitim teknolojileri ve yenilikçi eğitim modellerine ilgi duyan öğretmenler için bulunmaz fırsattır.

Mesleki gelişim alanı sayesinde öğretmenler tüm gruplarda ya da küçük özel gruplarda yer alabilecekleri bir gruplanma durumuna da girebilirler.

 

Böylece ders verebilirken aynı zamanda kendi gelişimlerine de katkı sağlayabilen öğretmenler eba giriş yoluyla sisteme giriş yaparak mesleki gelişim alanında ki gelişmeleri takip edebilirler. Öğrencilerin gelişimi kadar öğretmenlerin de gelişimini destekleyen ve bunun gerekliliğini vurgulayan Milli Eğitim Bakanlığı eba öğrenci giriş ve eba öğretmen girişi ile ilgili sık sık güncellemeler yapmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 19 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın