Nasıl Grup Oluşturulur?Nasıl Grup Oluşturulur?

 

Milli eğitim bakanlığı 30 Nisan’a kadar tüm eğitim kurumlarında her seviyede yüz yüze eğitime ara verildi. Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs sebebiyle Türkiye’de de hayat durma noktasına geldi. Bu sebeple kalabalık ortamlarda insandan insana bulaşma ihtimali çok yüksek olan corona virüs salgını sebebiyle eğitime de yüz yüze olarak 30 Nisan 2020 tarihine kadar ara verildi. Çünkü kalabalık ortam deyince akla okular gelmekte ve çocuklar da bu virüs için taşıyıcı olabilmektedir.

 

Yüz Yüze Eğitimden İnteraktif Eğitime

 

Milli Eğitim Bakanlığı 30 Nisan 2020 tarihine kadar corona virüs salgını sebebiyle ara verdiği yüzyüze eğitime artık Eğitim Bilişim Ağı yani EBA üzerinden devam devam etme kararı aldı. Eğitim Bilişim Ağı interaktif derslerin yapıldığı bir sanal ortamdır. Salgın öncesi de hali hazırda kullanılan EBA sistemi artık çok daha etkili kullanılmaya başlamıştır. Çünkü her öğrenci artık EBA üzerinden derslere katılmak zorundadır. Milyonlarca öğrenci EBA öğrenci giriş üzerinden katıldığı eğitimler sayesinde okullara zorunlu verilen aranın telafisi sağlanacaktır. İşte milyonlarca öğrencinin en çok merak ettiği sorunun cevabı ise bu sisteme nasıl girileceğidir.

 

Eba Sisteminde Grup Oluşturma

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan EBA sistemi üzerinden grup nasıl oluşturulur sorusu öğretmenler için en merak edilen sorular arasındadır. Ders içeriği ve ödevlendirme için EBA üzerinden gruplar oluşturulmalıdır. Öncelikle Eba gov.tr giriş sayfasını açın bilgilerinizi girdikten sonra sayfam sekmesine tıklayın. Sayfam sekmesinin altındaki gruplar seçeneğini tıklayın açılan sayfada çıkacak şube ekle seçeneğini tıklayarak sınıfınızı ekleyin. Böylece tüm sınıf öğretmeni ile ilişkilendirilebilecek gruplar haline getirilmiş olacaktır.

 

Eba ders sol taraftaki sınıflarım ve gruplarım seçeneğinden yeni grup oluştur seçeneği ile sınıf düzeyini seçebilir daha sonra buradan şube seçerek kaydedebilirsiniz istediğiniz kadar şube ve grup oluşturabilir, istediğiniz kadar öğrenciyi gruplara kaydedebilirsiniz. Sınıf öğretmenleri tek grup oluştururken branş öğretmenleri ders verdikleri tüm grupları buraya ekleyerek öğrencilerle senkronize olabilirler. Böylece EBA giriş sistemi üzerinden öğretmen ve öğrenciler birbirlerine tanımlanmış olacağı için ödevlendirmeler de sistem üzerinden kolayca yapılabilecek, ders içerikleri sisteme kaydedilmiş olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 19 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın