Nasıl Tartışma Oluşturulur?Nasıl Tartışma Oluşturulur?

 

EBA, uzaktan eğitime destek amacıyla oluşturulan ve son dönemlerde aktif bir biçimde kullanılan bir sitedir. Buraya; öğrenci, öğretmen ve veli olmak üzere 3 farklı kategoride eba giriş yapılabilmektedir. Site içerisinde müfredata uygun biçimde ders ve konu paylaşımları yapılmaktadır.

 

EBA Öğrenci Girişi Nedir?

 

EBA sistemine her kullanıcıya ait TC kimlik numarası ve bir şifre ile erişilebilmektedir. Eğitim Bilişim Ağı, şifreleri buraya yapılan kayıtlar esnasında belirlenmektedir. Şifrelerin unutulduğu durumda ise farklı onay yolları kullanarak bunların sıfırlanması mümkün olmaktadır. Eba öğrenci giriş yapıldıktan sonra ise “Sayfam” alanıyla karşılaşılmaktadır.

 

Sayfam Alanı Nasıl Kullanılır?

 

EBA’da yer alan Sayfam bölümü belki de öğrencilerin en fazla zaman geçirdiği alanlardır. Burada yer alan paylaşımların filtrelenerek taranması ve belirli kriterlere göre elenmesi mümkün olmaktadır. Paylaşımların sol altında bulunan simgeler sayesinde kişisel düşünceler paylaşılabilmektedir. Bu bağlamda Sayfam sekmesinde yer alan paylaşımları; beğenmek, yorum yapmak ve favorilere eklemek mümkün olmaktadır.

 

Öğretmenler tarafından gönderilen tüm içerikler de Sayfam alanında yer almaktadır. Bu içerikler, öğrencilerin dikkatini çekmesi için önemli etiketi ile gönderilmektedir. Bunun yanı sıra öğrenmen içerikleri öğrenci takvimine otomatik bir şekilde kayıt edilmektedir.

 

Nasıl Tartışma Oluşturulur?

 

Öğrenciler, “Sayfam” alanında yer alan farklı bölmelerle hesaplarında faaliyet gösterebilmektedir. Bu bağlamda sayfada yapılabileceklerin listesi aşağıdaki gibi olmaktadır.

– İleti paylaşmak

– Paylaşılan bir iletiyi düzeltme

– Favorilere eklenen iletileri listeleme

– Tartışmalara katılma

– Tartışma oluşturma

– Oyla oluşturma

– Oylama sonuçlarını listeleme

– Hafta içi performansını gözlemleme

– Bekleyen çalışmaları listeleme

– Son çalışılan konulara göz atma

– Kütüphane önerilerini inceleme

 

EBA, yeni yeni kullanılmaya başlayan bir sistem olduğu için, birçok sorunun da odak merkezi olmaktadır. Bu platformla ilgili sorulan sorulardan biri de tartışmanın nasıl oluşturulduğu sorusudur. Bu bağlamda ana sayfada sırasıyla; ileti, tartışma ve oylama ikonları yer almaktadır. Bunlardan tartışma ikonuna basıldıktan sonra konunun ilgili alana yazılması gerekmektedir. İlgili tartışma yoruma açıldıktan sonra, bu tartışmayı paylaşmak istenen grup seçilmelidir. Son olarak paylaş butonuna basılarak tartışma diğer eba öğrencilerinin erişimine açık hale getirilmelidir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın