Nasıl Yeni Soru Oluşturulur?Nasıl Yeni Soru Oluşturulur?

 

EBA sisteminde yeni soru oluşturmak için öncelikle sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Sol tarafta alttan ikinci sırada bulunan ‘Soru ve sınav sistemine’ tıklanır.

 

Ardından ise sorular sekmesi hemen altta karşımıza gelir, ‘Sorular’ sekmesine tıklanmalıdır. Ardından karşımıza çıkan sayfana soru oluşturmak için gelen sağ üst tarafta bulunan soru ekle butonuna tıklanır. Ardından bu tıklama ile karşımıza çıkan bir sayfa açılır.

 

Soru Oluşturma Panelleri

 

EBA giriş yapan öğrenciler bu yeni sayfada karşılarında üç farklı soru oluşturma paneli göreceklerdir. Bunlardan birincisi ‘Çoktan Seçmeli’ soru paneli tercihi, ikincisi ‘Eşleştirmeli’ soru paneli tercihi ve üçüncüsü ise ‘Açık Uçlu’ soru paneli tercihidir. Buradan tercihe binaen soru oluşturma şekli seçilir.

İstek dahilinde soruya bir fotoğraf dahil eklenebilir veyahut soru oluşturmayı standart şekilde seçilebilir. Bu durumda standart soru oluşturma butonuna tıkladıktan sonra, panelin altında bulunan Sonraki butonuna tıklamamız gerekir.

 

2 Farklı Soru Türü Bulunmakta

 

Bu tıklama sonrası ise karşımıza çıkan yeni panelde soruların yazıldığı konum en üstte bulunurken, çoktan seçmeli olduğu için, seçeneklere tek tek sorunun seçenekleri yazılır ardından ise doğru cevap işaretlenmesi gerekir ve ardından seçenek eklenmek isteniyor ise seçenek ekle butonuna tıklanır ve seçenek eklenir.

 

Eğer istenilmesi durumunda seçeneklerin sağ tarafında bulunan çöp kutusu işaretine tıklanır ve soru seçeneği silinebilir. Sorunun sütün ve hizalama ayarları sol tarafta bulunan panelden yapılır ve bu panel sayesinde soru konumlanması tamamlanır.

 

Son Adım Soru Eşlemesi

 

Sorular ve seçenekler yazıldıktan sonra sağ üst köşede bulunan ‘Ön izleme’ butonuna tıklanır ve soruya ve seçeneklere yayınlanmadan önce bakılabilir. Sonraki butona tıklanması gerekir.

Sonraki butonuna tıklandıktan sonra karşımıza yeni bir panel çıkar. Çıkan panelde müfredat eşlemesi yapılması gerekir.

 

Bu sayede soruların hangi konuda ve hangi dersten oldukları işaretlenebilir.

Ardından bu işlem bittikten sonra, sonraki butonuna tıklanır. Yine yeni açılan panelde sorunun soru eşlemesi seçilir. Bu seçim ile işlemimiz tamamlanmıştır. EBA öğrenci giriş işlemi yapıldıktan sonra bu işlemlerin bitmesi ile kaydet butonuna tıklanması gerekmektedir. Bu işlemin ardından soru oluşturma safhası tamamlanmıştır.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın