Öğrenci Hesabıyla GirmekÖğrenci Hesabıyla Girmek

 

Koronavirüs salgını nedeniyle 23 Mart 2020 tarihinden itibaren uzaktan eğitime başlayan öğrenciler, EBA TV ve internet üzerinden eğitim hayatlarına devam ediyorlar. Bu kapsamda yaklaşık 18 milyon öğrencinin online uzaktan eğitime başladı. Uzaktan Eğitim Pazartesi saat 09.00’da başlıyor. Dersler okulda olduğu gibi 40 dakika değil 20 dakika olmaktadır. Sabah yetişemeyen öğrenciler ise öğleden sonra dersleri izleyebiliyor. Peki, EBA ‘ya giriş nasıl yapılıyor?

 

EBA Öğrenci Girişi Ve Şifre Oluşturma

 

EBA öğrenci giriş için öncelikle şifre oluşturulmalıdır. Şifre oluşturmak için 2 farklı yöntem bulunmaktadır.

 

İlk olarak internetten eba.gov.tr ’ye girilmelidir. “Öğrenci’ bölümünden ‘EBA Hesabı Oluştur’ butonuna tıklamak gerekiyor. Bu aşamada veli ya da öğretmene ihtiyaç duyulmadan, öğrenci numarası, güvenlik kodu, TC kimlik numarası veya TC Kimlik kartı seri numaraları girilerek giriş gerçekleştirilmektedir. Bunun için yapılması gereken işlem sırası şu şekildedir:

“EBA Hesabı Oluştur” butonuna tıklanır,

e-Okul bilgileri girilip ‘Giriş’ butonuna basılır,

EBA hesabı için yeni şifreni belirlenir,

Öğrenciye ya velisine ait e-Posta adresi ve cep telefonu numarası girilerek ‘Şifre Oluştur’ butonuna basılır,

Girilen e- posta adresi veya cep telefonu numarasına gelen doğrulama kodu girilerek ‘Gönder’ butonuna basılır,

Tüm bu aşamalar eksiksiz olarak tamamladığında öğrenciler EBA Giriş ekranına yönlendiriliyor. Burada TC kimlik numarası, belirlenen yeni şifre ve güvenlik kodu girilerek ‘Gönder’ butonuna basılır ve ‘Ana Sayfaya ulaşılır.

 

EBA’ya öğrenci girişi için bir diğer yol ise şöyledir:

EBA giriş ekranı açılarak TC kimlik numarası ve veli ya da öğretmenin aracılığı ile edinilen tek kullanımlık şifre girilir,

Güvenlik kodunu yazıldıktan sonra ‘Gönder’ butonuna tıklanır,

e-Postayla Aktivasyon’, Veli Bilgileriyle Aktivasyon ya da Cep Telefonuyla Aktivasyon yöntemlerinden uygun olan herhangi biri seçilerek burada istenen bilgileri girilir.

Aktivasyon adımları sırası ile geçtikten sonra çıkan ekranda EBA hesabı için ‘Yeni Şifreni Belirle’ butonuna tıklanır ve ‘Kaydet’ e basılır. Bu adımlar eksiksiz olarak tamamladıktan sonra öğrenciler EBA Giriş ekranına yönlendiriliyor. Bu ekranda ise TC kimlik numarası ve EBA hesabı için belirlenen yeni şifre girilir. Daha sonra güvenlik kodu yazılarak “Gönder” butonuna basılır. Böylece direkt olarak ‘Ana Sayfa’ya ulaşılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın