Öğrenci Olarak Eba’Ya Nasıl Giriş Yapabilirim?Öğrenci Olarak Eba’Ya Nasıl Giriş Yapabilirim?

 

Milyonlarca öğrencinin son günlerde en çok merak ettiği konulardan bir tanesi Eba sistemine nasıl giriş yapabilirim sorusudur? EBA sistemi Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından interaktif şekilde ders içeriklerine ve birçok dosyaya ulaşılabilecek Eğitim Bilişim Ağı sistemidir.

 

Eğitime Ara

 

Salgın sebebiyle ve eğitime verilen aranın uzaması üzerine milyonlarca öğrencinin sadece EBA üzerinden eğitimine devam etmesi kararı alındı. Daha önce öğrencilerin kullanımına açık olan ancak her öğrenci aktif olarak kullanmadığı EBA artık tüm öğrencilerin aktif olarak kullanacağı bir sistem olduğu için sisteme ilk defa girecek öğrenciler Eba sistemine nasıl girecekleri konusunda araştırmaya girdiler. Peki, Eba sistemine nasıl girilir?

 

1.Yol

 

İlk olarak EBA giriş yapmak için bir şifre oluşturmak gerekir. Eba gov.tr üzerinden Eba hesabı oluştur butonu ile EBA şifresi belirlenebilir. İlk adım olarak Eba hesabı oluştur butonu tıklanarak e-okul bilgileri ile giriş butonuna basılır ve eba sistemi için bir şifre belirlenir. Ya da sisteme girilecek e-posta veya cep telefonu numarası aracılığı ile şifre oluşturma işlemi yapılır. Daha sonra e-posta hesabına ya da cep telefonuna gelen doğrulama kodu sayesinde Eba giriş ekranına tekrardan yönlendirilir. Artık Eba kayıt oluşturulmuştur başlangıç ekranında Eba giriş ekranına t.c. kimlik numarası ve belirlenen şifre girilerek EBA öğrenci giriş sağlanmış olur.

 

  1. Yol

 

Eğitim Bilişim Ağına erişim sağlanabilecek diğer yol ise Eba sisteminde veli ya da öğretmen rehberliğinde şifre oluşturma seçeneğidir. Veli ya da öğretmen aracılığıyla tek kullanımlık şifre edinen öğrenci Eba gov.tr üzerinden Eba giriş ekranına giriş yaparak buraya t.c. kimlik numarası girildikten sonra veli ya da öğretmenden edinilen tek kullanımlık şifre girilir, istenen güvenlik kodu doğru yazıldığından emin olunarak girilir. Daha sonra çıkacak 3 tane aktivasyon seçeneğinden bir tanesi seçilir. Aktivasyon adımı bittikten sonra Eba hesabı için yeni şifre belirle butonuyla EBA şifresi belirlenerek şifre kaydedilir. Bu adımlar bittikten sonra sistem tarafından öğrenci EBA giriş ekranına yönlendirir. Böylece giriş ekranından t.c. Kimlik numarası ve belirlenen Eba şifre sayesinde sisteme giriş yapılır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın