Öğrenme Adımı Nasıl Oluşturulur?Öğrenme Adımı Nasıl Oluşturulur?

 

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını sebebiyle ülkede birçok önlem alınmıştır. Alınan önlemlerden bir tanesi de eğitime verilen aradır. 10 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye’de ilk corona virüs vakası görülmüş bunun hemen akabinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı ortak karar sonucu okullar tatil edilmiştir. Öncelikle 2 hafta olan eğitim arası son alınan kararla 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

Bu süreçte öğrencilerin mağdur edilmemesi için dersler Eğitim Bilişim Ağı üzerinden işlenecek, öğrenci eğitimine uzaktan eğitim şeklinde devam etmektedir. Öğretmenleri tarafından işlenen derslere katılabilen öğrenciler yüz yüze eğitime geçene kadar EBA üzerinden derslere devam edecek ve ödevlendirmeleri, performansları bu şekilde EBA öğrenci giriş sistemi üzerinden yaptırılacaktır.

 

EBA Üzerinden Öğrenme Adımı Nasıl Oluşturulur?

 

milyonlarca öğrenci gibi yüzbinlerce öğretmende milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrası daha önce sık kullanmadığı EBA sistemini kullanmak zorunda kalmıştır. Bu durumla bir anda karşılaşan öğretmenler sistemi kullanma konusunda bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntılardan biri de EBA’da öğrenme adımı oluşturmaktır. EBA sistemine giriş yapıp içerik hazırlayacak öğretmenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de öğrenme adımının nasıl oluşturulacağıdır.

 

Peki EBA giriş sistemi üzerinden öğrenme adımı nasıl oluşturulur? Öncelikle EBA sistemine giren öğretmen;

 

İçerik üretimi sekmesine tıklar. Burada öğrenme adımları sekmesi çıkacaktır. Sonrasında öğrenme adımları sekmesine tıklanır. Öğrenme adımına da tıkladıktan sonra çıkan sayfada kendi öğrenme adımınızı oluşturma seçeneği mevcuttur.

 

Öğrenme adımı hazırlamak için bir başlık yazılır. Solda görülen ekleme butonu sonrası uygun olan içeriği eklemek için kutucuğu sağdaki boş alana sürüklenir. Buradan bilgisayarda bulunan içeriklerden resim ya da metin eklemesi yapılabilir. Eklenen içeriğin müfredatla eşleştirilmesi yapılır daha önceki içeriklerden de öğrenme adımına ekleme yapılabilir. Oluşturduğunuz öğrenme içeriğini öğrenme alanı eklemek için sağ altta çıkan tamam sekmesine tıklayarak oluşturulan içeriğin öğrenme alanına eklemesi yapılabilir.

 

Yazı ve metin içerikleri ekleyebileceğiniz öğrenme alanı için en son düzenlemeleri yaparak, Sonraki adıma gelip eklediğiniz içeriği müfredatla eşleştirerek öğrenme adımı sistemine içerik eklemesi yapılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın