Oylama Sorusu Nasıl Oluşturulur?Oylama Sorusu Nasıl Oluşturulur?

 

Korona virüs ülkemizi de birçok açıdan etkiledi. Okullarda kapanınca öğrencilerin eğitimine ara verildi. Derslerin aksamaması için teknolojiden yararlanmak çok mantıklı bir çözüm oldu. Eba uygulamasıyla öğrenciler eğitimlerine devam edebiliyorlar. Bu yeni sistemde bazen aksaklıklar da yaşanabiliyor ya da olumlu eleştiriler de yapmak, bazı konularda fikirler alınmak isteniyor. Bu yüzden öğrenciler, öğretmenler oylama sorusu oluşturuyorlar.

 

Yüz yüze iletişim olanağı mümkün olmadığından dolayı oylama sorusu oluşturularak olası cevaplarla genel kanıya ulaşılıyor. Sistemde eba giriş, eba ders sorunları, eba hakkında öneriler, eba öğrenci giriş problemleri gibi bazı konularda oylama sorusu oluşturmak mümkün.

 

Oylama Sorusu Nedir?

 

 Anket mantığıyla bir konu hakkında genel yorumu almak için oluşturulur. “Eba öğrenci için faydalı oldu mu?” ya da “Hangi dersler daha iyi anlatılmış?” gibi sorular oylama sorusu olabilir. Öğrenciler bu soruyu çok rahat oluşturabilirler.

 

Oylama Sorusu Oluşturmak

 

Oylama sorusu oluşturmak çok kolaydır. Eba sitesinde de bununla ilgili ayrıntılı video görebilirsiniz. Oylama sorusu oluştururken ilk aşama ana sayfada gördüğünüz “Oylama” bölümüne tıklamak olacaktır.

Daha sonra çıkan boş alana sorunuzu yazabilirsiniz.

Soru yazıldıktan sonra çıkan seçenek 1 ve seçenek 2 alanlarına oylama yapmak istediğiniz cevapları yazın.

İsterseniz seçenek ekle butonuyla daha fazla şık oluşturabilirsiniz.

Oylamanın sol alt kısmında bitiş tarihi ve hemen yanında bitiş saatini göreceksiniz. Buradan istediğiniz tarihi ve saati seçin.

İsterseniz bir ek yükleyebilirsiniz. Yine sol alt köşede göreceğiniz dosya ekle butonuyla bunu yapabilirsiniz.

Oluşturulan oylama sorusunun altında ki seçeneklerden dilerseniz önemli ya da yoruma kapalı diye istediğiniz işaretlenir.

Son olarak paylaşmak istediğiniz grubu sağ alt köşeden seçerek paylaş butonuna tıklayınız.

Ve oylama sorusu böylece oluşturulmuş oldu.

 

Oylama Sorusunun Etkileri

 

Oylama sorularıyla çoğunluğun fikirlerine erişmek mümkün. Bir konu hakkında gelişme soruların cevaplarına göre sağlanabilir. Örneğin “Bu şekilde eğitim faydalı oldu mu?” oylama sorusuna verilen cevaplarla izlenilen yol değiştirilebilir. “Hangi öğretmenin dersleri daha çok dinleniyor?” gibi sorularla öğretmen hakkında fikir alınabilir. “Eba da ne kadar vakit geçiriyorsun?” gibi bir soruyla öğrencilerin ilgisi ölçülebilir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın