Raporlar Bölümü Nedir?Raporlar Bölümü Nedir?

 

Ülkemizde yaygınlaşan yeni korona virüsü nedeniyle her alanda tedbirler sıkı bir şekilde ele alınmaktadır. Hızla yayılan bu virüsü engelleyebilmek amacıyla her devlet kendi tedbirini geliştirmekte ve uygulamaktadır. Ülkemizde de alınan bu tedbirlerin başında eğitim alanında alınan tedbirler gelmektedir.

 

Yeni korona virüs salgının yayılması engellemek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı 2 hafta eğitime ara vermiştir. Bu 2 haftalık tatilden sonra uzaktan eğitime geçilmiştir. İlk başta 1 hafta uygulanması planlanan bu uzaktan eğitim sürecinin süresi son alınan kararla uzatılmıştır. Alınan bu son karara göre uzaktan eğitim Nisan ayının sonuna kadar devam edecektir.

 

Eba Sistemi

 

MEB bu uzaktan eğitim sürecini eba sistemiyle sürdürmektedir. Öğrenciler eba öğrenci giriş yapma yoluyla eba sistemine girerek uzaktan eğitim süreçlerine dahil olmaktadırlar. Ayrıca veliler ve öğretmenler de eba giriş yaparak ilgili kısımlardan belirli takipleri yapabilmektedirler.

 

Eba sisteminde öğretmenler öğrencilerine ödevler gönderebilirler. Ayrıca eba sistemi yoluyla öğretmenler canlı dersler oluşturabilir, öğrencileriyle canlı olarak ders yapabilirler.

 

Eba sisteminden veliler de faydalanabilmektedir. Veliler eba sistemi aracılığıyla çocuklarının neler yaptığını “eba’da ne yaptı?” bölümünden takip edebilirler. Ayrıca çocuklarının çalışmalarının tamamını eba sisteminden “çalışmaları” bölümü kısmından izleyebilirler.

 

Öğrenciler ise eba sistemi aracılığıyla eğitim süreçlerinde aksama olmadan derslere katılım sağlayabilirler. Ayrıca öğretmenlerinin oluşturduğu canlı ders sınıflarına katılıp canlı olarak öğretmenlerini dinleyebilirler. Öğrenciler için eba sisteminde kütüphane sayfası gibi daha birçok sayfa da mevcuttur.

 

Öğretmenler ve veliler için eba sistemine girdiklerinde bakabilecekleri raporlar bölümü mevcuttur. Her ikisi için bu bölüm farklı anlamlar ifade etmektedir.

 

Öğretmenler İçin Raporlar Bölümü

 

Öğretmenler eba sistemi aracılığıyla öğrencilerine çalışmalar gönderebilmektedirler. Öğrenciler tarafından yapılan bu çalışmaların raporları eba sisteminde raporlar sayfasında görünmektedir. Öğretmenler bu raporları aşağıda sıralandığı gibi iki farklı şekilde görüntüleyebilirler.

 

l Çalışma bazlı olarak görüntüleme

l Öğrenci bazlı olarak görüntüleme

Veliler için Raporlar Bölümü

 

Veliler de çocuklarının durumunu eba sistemi aracılığıyla takip edebilirler. Öğretmenler öğrencilere eba sistemi aracılığıyla birtakım çalışmalar vermektedirler. Öğrenciler tarafından raporlanan bu çalışmalar öğretmenler tarafından görülebildiği gibi veliler tarafından da görülebilir. Velilerin eba sistemi üzerinden bu çalışma raporlarına ulaşabileceği sayfanın adı “raporları” sayfasıdır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın