Sayfam Alanı Nasıl Kullanılır?Sayfam Alanı Nasıl Kullanılır?

 

Yeni korona virüs salgını dünyadaki tüm sistemleri etkilediği gibi eğitim sitemini de etkilemiştir. Dünyadaki tüm ülkeler bu salgın nedeniyle her alanda olduğu gibi eğitim alanında da tedbirler aldılar. Ülkemiz de çocuklarımızın güvenliğini sağlayabilmek için eğitim alanında çeşitli tedbirler almıştır.

 

Bu tedbirler kapsamında ilk olarak okullar 2 hafta tatil edilmiştir. Ancak salgının devam etmesi nedeniyle 2 haftalık tatil yeterli olmamıştır. Öğrencilerin temel eğitiminden geri kalmasını istemeyen Millî Eğitim Bakanlığı ise yeni bir metodu hayata geçirmiştir. Buna göre öğrenciler için 1 hafta uzaktan eğitim sistemine geçilmiştir. Fakat salgının artarak devam etmesi nedeniyle uzaktan eğitim süresi mayıs ayının başına kadar uzatılmıştır.

 

Eba Uzaktan Eğitim Sistemi

 

Millî Eğitim Bakanlığının geçtiği bu uzaktan eğitim sistemine eba adı verilmektedir. Eba sistemi sayesinde öğrenciler uzaktan eğitim görebilmektedirler. Bunlara ek olarak öğretmenler ve veliler de eba giriş imkanına sahiptirler.

 

Öğrencilerin eba sistemine girebilmeleri için eba öğrenci giriş yapmaları gerekmektedir. Öğretmenler ve veliler de eba sistemine giriş yaparak ilgili sayfalar aracılığıyla takiplerini yapabilirler.

 

Eba uzaktan eğitim sistemi ara yüzünde hem öğretmenler hem de öğrenciler için “sayfam” alanı bulunmaktadır. Peki nedir bu sayfam alanı ve nasıl kullanılır?

 

Öğrenciler İçin Sayfam Alanı

 

Öğrenciler için “sayfam” alanı öğrencilerin kolay kontrol sağlayabilmeleri için kişileştirilmiş bir alandır. Öğrenciler sayfam alanını aşağıda sıralananları takip ederek kolayca kullanabilirler.

 

l Sayfanın en üstünde “tümünü göster” kısmını isteğine göre değiştirip filtreleme yapabilirler.

l İletilerin altındaki ikonlara tıklayarak iletiyi beğenip yorum yapabilir ayrıca favorilerine ekleyebilirler.

l Öğretmenleri tarafından iletilen çalışmaları önemli etiketiyle sayfam alanında görebilirler.

Öğretmenler İçin Sayfam Alanı

 

Öğretmenler için “sayfam” alanı öğretmenlerin kolayca eba üstünde kontrol sağlayabilmeleri için onlara göre kişiselleştirilmiş alanlardır. Öğretmenler sayfam alanına aşağıdaki maddeleri takip ederek kolayca hâkim olabilirler.

 

l Sayfam alanınızı açtığınızda üst sağ kösede bulunan “tümünü göster” kısmını istediğiniz gibi değiştirerek filtreleme yapabilirsiniz.

l Sayfam alanınızda bulunan iletileri iletinin altında görünen ikonlara tıklayarak beğenebilirsiniz. Ayrıca yine bu ikonlar vasıtasıyla yorum yapabilir ve favorilere ekleyebilirsiniz.

l Öğrencilere gönderdiğiniz çalışmalara takvime otomatik olarak işlenmiş halde sayfam alanından ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın