Sınavlar Alanı Nedir?Sınavlar Alanı Nedir?

 

Virüs salgını sebebiyle milyonlarca öğrenci yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçtikten sonra Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Bilişim Ağı sistemi üzerinden ders ve etkinlikler yapılmaya başlanmıştır. Öğrenciler EBA üzerinden dersler işleyerek, etkinliklere katılabilir ve sınavlara da yine Eğitim Bilişim Ağı üzerinden katılabileceklerdir. Ancak milyonlarca öğrencinin yanında öğretmenlerin ve velilerin daha önce de kullanımına açık olan Eğitim Bilişim Ağı mevcut sistem olmasına rağmen kullanıcıların aklında soru işaretleri mevcuttur.

 

Eğitim Bilişim Ağı daha önce çok sık kullanılan bir sistem değilken eğitime verilen ara ile birlikte bu sistem mecburi kullanım olarak öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin kullanıma sunulmuştur. Ancak özellikle öğrenciler ve öğretmenler için Eğitim Bilişim Ağı kullanım sistemi sıkıntılı süreçlerden geçmektedir. Eğitim Bilişim Ağının kullanımı ile ilgili sorulara kullanıcılar tarafından cevap aranmaktadır.

 

Sınavlarda Eba Üzerinden

 

Milyonlarca kullanıcı olan eba sistemi artık kullanıcılar tarafından birçok işlem için kullanılabilmektedir. Öğretmenler Eğitim Bilişim Ağı üzerinden öğrencileri ile canlı ders yapabilir, gruplar oluşturabilir, portfolyo dosyaları oluşturabilir, öğrencilerine ödevlendirebilir ve öğrencilerini sınav yapabilirler. Ancak bazı öğrenciler ve öğretmenler için Eğitim Bilişim Ağı kısmına girerek burada çalışma yapmak sorun haline gelmiştir. Örneğin; sınavları nasıl yapılacağını bilmeyen öğretmenler sınavlara nasıl hazırlanıp sınav, nasıl sınav olacağını bilmeyen öğrenciler son günlerde bu konu hakkında da sorunlar yaşamaktadır.

 

Eba Sınavlar Alanı Nedir?

 

Uzaktan eğitime davam eden öğrencilerin sistem üzerinden sınavlar olabileceği alan sınavlar alanı olarak kategorize edilmiştir. Eba giriş üzerinde yer alan sınavlar sekmesi sayesinde bu bölümde sınav test ve alıştırma dokümanlarına öğrenciler ulaşabilir. Öğrenciler farklı derslere ve sınıflara ait sınavlara ve dokümanlara buradan ulaşılabilirken, her derse, konuya ait sınavlar da yine sınavlar bölümünde bulunur. Öğrenci konuyu çalıştıktan sonra pekiştirme amacıyla sınavlar alanını kullanarak dersin amacına ulaşmasını sağlayabilir. Her öğrenci eba.gov.tr üzerinden eğitim Bilişim Ağına öğrenci numarası ve daha önceden belirlediği şifresi ile rahatlıkla giriş yapabilir. Eba öğrenci giriş sayesinde ihtiyacı olan dokümana, teste, video, kitap, etkinlik ve bir çok farklı alternatife eba sistemi üzerinden ulaşarak çalışmalarına devam edebilir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın