Soru Ve Sınav Sistemi Nedir?Soru Ve Sınav Sistemi Nedir?

 

EBA giriş yapıldıktan sonra sayfam kısmında sol tarafta birçok buton bulunmaktadır. Bunlar içinde alt bölümde Soru ve Sınav Sistemi bulunmaktadır.

 

Öğretmenlerin Hazırladığı Sorular Nasıl Görünür?

 

Buradaki butona tıklandıktan sonra ise karşımıza hemen altta sorular butonu gelmektedir. Hemen orada sorular butonuna tıkanılarak yeni bir sekme açılmaktadır.

 

Bu sekmede ise Eba giriş yapan öğretmenlerin hazırladığı sorular görülmektedir. Bu sorular her öğretmenin hazırladığı sorulara göre değişiklik göstermektedir.

 

Eba Soru Sisteminde Filtreleme Nasıl Yapılır?

 

Hemen sekmede yukarıda Eba öğrenci giriş sonrası sorular karşımıza çıkmaktadır. Bu tıklandıktan sonra sorular karşımıza çıkar. Bu soruları daha kolay sınıflandırabilmek için soruların hangi okula hangi sınıfa ve hangi derse göre filtreleme yapmak mümkündür.

 

Bu sayede soruları rahat bir şekilde sınıflandırma şansına sahip olursunuz. İstenilen ders içeriğine ulaştıktan sonra ise kazanım bileşeni karşımıza çıkar.

 

Milli eğitim bakanlığı tarafından hazırlanan ölçme ve değerlendirme sınavlarında sorular kazanım bileşenlerine göre hazırlanmaktadır.

 

Öğrencilerin Eksikleri Nasıl Tespit Edilir?

 

Bu sınavda hazırlanan kazanımları oluşturan küçük kazanım parçalarıdır. Ölçme ve değerlendirme aşamasındaki öğrencilerin eksikliklerini daha net bir şekilde tanımlanabilmesi ve gerektiği takdirde destek verilebilmesinde kazanım bileşenleri önemli bir rol oynamaktadır.

 

Bu şekilde soruların hazırlanması öğrencilerin neyi doğru yaptığı ne konuda eksiği olduğu ne konuda iyi olduğunu hem öğretmenlere hem de kendisine bilgi vermektedir.

 

Eksiklerin Tespit Edilmesi Ne İşe Yarar?

 

Bu sayede öğrenci eksiklerini tespit eder ayrıca öğretmenin de bu eksiği tespit etmesi öğrenci üzerinde uygulayacağı programın yapısını ona göre hazırlamasını sağlamaktadır.

Dilendiği taktirde kazanım bileşenlerine göre filtrelenme sansına sahip olursunuz. Bu sayede sorular görüntüleme şansına sahip olursunuz.

 

Soruyu görüntülemek için ise sorunu üstüne tıklanması gerekmektedir. Açılan yeni sekmede soru ve cevap seçenekleri vardır sekmenin hemen altında ise künye butonu vardı bu butona tıklanma ile birlikte sorunun künyesini görüntülenmektedir.

 

Sorunu ilgili olduğu kazanımları görmek için ise hemen künyenin yanındaki buton tıklanır. Bu sayede sorunun kazanımları görüntülenebilmektedir.

 

Soru Analizi Raporu

 

Sistemde aynı zamanda soru analizi raporu bulunmaktadır. Bu rapor ile eğitim öğretim dönemi, sınıf, sınav ve ders detaylarını da seçmek mümkündür. Burada devam tuşuna basarak ayrıntılı rapora da ulaşılabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın