Takvim Sayfası Nedir?Takvim Sayfası Nedir?

 

Eğitim Bilişim Ağı, Milli Eğitim Bakanlığı ‘nın FATİH Projesi ile, internet üzerinden eğitim platformu olarak geliştirilmiştir. Kısa adıyla Eba ‘dır. Eba ‘daki amaç; okulda, evde kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanmaktır. Akabinde etkili materyal kullanımını destekleyip, teknolojinin eğitim ile birleşimini sağlamaktır. Tarayıcınızdan eba.gov.tr yazarak eba giriş sağlayabilmektesiniz. Yine öğrencilerin eba öğrenci giriş butonuna basması ve gerekli şartları yerine getirdiklerinde Eba ‘yı kullanabilmektedirler.

 

Takvim sayfası sayesinde, sınav tarihleri kolaylıkla takip edilebilmektedir. “Sayfam” ekranındaki sağ köşedeki takvimi öğrenciler kullanabilmektedir. Veyahut sol alandaki bar üzerinden “Takvim” sekmesine basarak ayrıntılı takvim sayfası açılabilmektedir. Bu sayfa içerisinde takvime yansımış durumlar görüntülenebilmektedir. Sayfa üzerinde gönderilen çalışmaların ayrıntıları görüntülenebilmektedir. Sol köşede yer alan ileri ve geri ok tuşları ile takvimde aylar arasından da geçiş yapabilmektesiniz.

 

Eba Portalları ve Modülleri

 

Eba modülleri; e-kitap, video, ses, görsel, e-dergi, e-içerik ve haberlerdir. Bunları sırasıyla detaylandırmak gerekirse;

 

Haberler modülü: Öğretmen ve öğrenciler yaptıkları birbirinden güzel çalışmalar yapmaktadır. Bu modül daha da iyisini geliştirebilmeleri amacıyla tasarlanmıştır.

 

Dünya modülü: Bu modülde çeşitli oyunlar, interaktif uygulamalar ve birbirinden farklı e-içeriklerin olması planlanmaktadır. Ayrıca okul ağı içerisinde iken kullanımı tamamen ücretsizdir.

 

E-Kitap: Derslerinizde kullandığınız ders kitaplarını e-kitap olarak ve PDF haliyle tabletinize veya tahtanıza indirebilmeniz için tasarlanmıştır. Bu şekilde ders kitaplarınızı istediğiniz her yerde açıp okuyabilmektesiniz. E-Kitap sayesinde öğretmen ve öğrenci, istediği her yerde tabletlerinden kitaplarına ulaşabileceklerdir.

 

Video modülü: Bu modül içerisinde, derslerinizde gösterebileceğiniz eğitsel videoları tek bir adreste bulabilmektesiniz. Yine bu modülde, kimya dersinden dil anlatım dersine, matematik dersinden ilkokul hayat bilgisi videoları bulabilmektesiniz.

 

Ses modülü: Bu modül sayesinde, dersinizle ilgili çeşitli sesleri tabletinize veya telefonunuza indirebilmektesiniz. Yürürken, spordayken, toplu taşımadayken dinlemeniz için hazırlanmıştır. Sizler hazırlayacağınız ses dosyalarını başkaları ile de paylaşabilirsiniz.

 

Görsel modülü: Fotoğraflar, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü arşivinden seçilmiştir. Farklı derslerde kullanabileceğiniz bu materyaller ile öğrencinin dersinin görselliğini zenginleştirecektir. Öğrencinin bir konuyu daha iyi kavramasına yardımcı olacaktır.

 

Uzaktan Eğitimler ve Fatih Projesi

 

Eğitimde Teknoloji Kullanımı, Eba TV – Sınıf Eba ve eba ders materyallerinin ders sürecinde kullanımı konularını kapsamaktadır. Yüz yüze ve uzaktan eğitim olarak iki farklı metot ile yürütülmektedir. Uzaktan eğitimler, uygulamalı eğitim modeli şeklinde uygulanmaktadır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın