Tartışmalara Nasıl Katılınır?Tartışmalara Nasıl Katılınır?

 

Eğitim Bilişim Ağı olan eba, T.C. MEB tarafından kurulmuş bir eğitim platformudur. Evde, okulda, kısacası ihtiyacınızın olduğu yerlerde eğitimi sağlamak amaçları arasındadır. Öğretmenler Eba ‘ya, öğrencilerine özel hazırladıkları bilgileri paylaşabilmektedirler.

 

Herhangi bir tartışma oluşturulduğunda, grubunuzun sayfasına gelmektedir. Fikirlerinizi paylaşmak için “Fikrini yaz” a tıklayabilirsiniz. Ayrıca paylaşım sırasında dosya ekleyebilirsiniz. Tartışmaların hepsini görebilmek için “Takvim” altındaki alanda görebilmektesiniz.

 

16 Mart 2020 ‘den itibaren okullarımız Koronavirüs tedbirleri kapsamında tatile girmiştir. 23 Mart 2020 ‘den itibaren de ilk, orta ve liseler uzaktan eğitime geçtiler. İnternet tarayıcısı üzerinden eba.gov.tr adresine girilmektedir. Sitenin sağ üst köşesindeki giriş sekmesinden öğrenci bölümünü seçiyorsunuz.

 

Eba Şifresi Alma

 

Eba hesabınız yoksa hesap oluşturma sekmesine tıklanmaktadır. Güvenlik kodu yazılır. Sonra öğrencinin T.C. kimlik numarası, okul numarası yazılır. Nüfus kimliği eski ise, cilt numarasını; yeni ise de, nüfus numarasının seri numarası yazılmaktadır. Sonrasında eba giriş yapma tuşuna basılacaktır. Karşınıza “Eba şifre oluşturma” hesabı gelecektir. Bunları yapıp öğrencinin velisinin cep telefonunu oluşturduktan sonra, şifre oluşturulacaktır. Eba ‘ya üyelik açıp eba öğrenci giriş yapabilmektesiniz.

 

Eba ‘da konu anlatımları ve soru çözümleri yapabilmektesiniz. Her sınıf düzeyinden konu anlatımları, sorular, animasyonlar, deney videoları yüklüdür. Eğer internetiniz yoksa, mobil veri sağlayıcıları olan operatörler sizler için internet hediyeleri vermektedirler. Mobil üzerinden de uzaktan eğitimi yapabilmektesiniz.

 

Eba ‘ya Giriş Yapma

 

Eba ile çalışmak çok kolaydır. Eba ‘dan velinizin telefonuna gelen Sms ‘teki şifre girilir. Eğer veliye Sms gelmez ise, Eba ‘ya giriş yapabilmek için hesap oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için eba.gov.tr adresindeki “öğrenci” düğmesine, açılan hesaptan da “Eba hesap oluştur” düğmesine tıklatılır. Sizden istenilen bilgiler girilir. Akabinde giriş yapma düğmesine tıklatılır. Ardından, Eba ‘ya bundan sonra giriş yapabilmek için, kullanacağın şifreyi belirleyip “Şifre oluşturma” düğmesine tıklatılır. Hemen sonra şifre başarı ile oluşturulur. Artık Eba ‘ya giriş yapabilirsiniz.

 

E-Ders

 

Bu materyal, öğretmenin yerine geçecek bir durum asla olmamaktadır. Öğretmenlik mesleğini yapabilecek kişiler için de e-ders bir rol modeldir. Etkileşimli tahta sınıflarda nasıl kullanabileceğine karşılık olarak da e-ders bulunmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 5 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın