Testlere Nasıl Ulaşırım?Testlere Nasıl Ulaşırım?

 

Eğitim Bilişim Ağı kısa adı ile eba, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulmuş ve desteklenen bir eğitim platformudur. Eba TV, TRT ‘nin destekleri ile açılmış üç tane televizyon kanalıdır. Onlar; Eba TV İlkokul, Eba TV Ortaokul ve Eba TV Lise ‘dir. Yayın hayatına son hızla devam etmektedir.

 

Eba ‘nın içerisinde yer alan test, sınav ve araştırma dokümanlarına “sınavlar” alanından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Farklı derslere ve sınavlara ait konuları çözebilirsiniz.

 

Eba ‘ya Giriş yapma

 

Öncelikle olarak, Google ‘a eba giriş yazınız. Açılan ilk sayfaya giriş yapınız. Başka türlü olarak da, tarayıcıya eba.gov.tr yazarak sayfaya giriş yapabilmektesiniz. En altta “Eba ‘ya devam et” e tıklayınız. Yine en aşağıda eba öğrenci giriş de T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodunu giriyorsunuz. Ardından Eba ‘yı öğrenmeye giriş yapabilmektesiniz.

 

Mobil uygulamaya Eba ‘yı indirip kullanabilmektesiniz. Mobil uygulaması tarayıcıya göre daha pratik ve kolay olmaktadır. Yine eba.gov.tr yazarak tarayıcıdan da öğrenci Eba ‘ya ulaşabilmektedir. Eba ‘ya girdiğiniz zaman, kendisinin nasıl kullanılacağını sayfasında anlatmaktadır. Ders yayını ile ilgili karşınıza çıkabilecek bütün sorular burada “sıkça sorulan sorular” da mevcuttur. Ayrıca örnek videoları da vardır.

 

Öğretmen ve Öğrencinin İletişime Geçmesi

 

Öğretmen ve öğrencinin eba üzerinden iletişime geçmesi mümkündür. Sosyal medya sayfa gibi öğretmenin ve öğrencinin bir sayfası bulunmaktadır. Öğrenci ve öğretmen de oradan bilgi paylaşıp iletişimde kalabiliyorlar. Diledikleri takdirde, bütün sınıf ile aynı yorumları görebilmektedirler. Hatta öğretmen bütün bir sayfada paylaşımda bulunup, öğrencilerin ve velilerin görmesini sağlayabilmektedir.

 

Öğrenci öğretmeninin verdiği dersleri ve çalışmaları takip edebilecektir. Öğretmen de öğrencilerinin içeriklerini takip edebilecektir. Akademik destek, özellikle 11. sınıf ve 12 sınıf öğrencilerin girecekteki sınavların başarılarını takip etmelerini sağlamaktadır. Öğretmen, öğrenciye gönderdikleri ödevleri, yaptığı ve paylaştığı çalışmaların istatistiklerini görebilmektedir.

 

Öğrenciler Eba ‘da oldukça fazladır. Bu sebeple hayli bir yoğunluk durumu söz konusudur. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ‘da, yoğunluğu azalta bilmek için birdizi tedbirler almıştır.

 

Türksat kanal güncelleme sistemi, teknik soruların cevaplarını almakla beraber günlük soruların cevaplarını da bulabilmeniz mümkündür. Eğitim Bilişim Ağı olarak nasıl hareket etmeniz gerektiğini “Nasıl” sekmesinden ulaşabilmektesiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın