Üniversite Öğrencisi Olarak Eba’Ya Nasıl Giriş Yapabilirim?Üniversite Öğrencisi Olarak Eba’Ya Nasıl Giriş Yapabilirim?

 

Korona virüs önlemleri kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenciler 23-27 Mart’ta TRT ve EBA internet sitesi üzerinde uzaktan eğitime başladılar.

 

EBA giriş için birçok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden bazıları şekildedir; https://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/giris.jsp adresi üzerinden e-devlet üzerinden, MEbbis ya da e-okul bilgileriyle yapılmaktadır. Ancak öğrenci bilgileri, açık öğretim bilgileri, EBAKOD ya da yurtdışı altyapısıyla da giriş sağlanması mümkündür.

 

İşlemler Şifreyle Yapılıyor

 

EBA öğrenci giriş sisteminde işlemler şifreyle yapılmaktadır. Şifre işlemi de 2 farklı şekilde sağlanmaktadır. Bunun için öğrenciler mutlaka başka bir internet sitesi seçmemelidir. Mutlaka http://www.eba.gov.tr/ internet adresinden erişim sağlanmalıdır. Erişim ile birlikte sistemde kendi sınıfları için verilen dersleri, aktiviteleri görebilirler.

 

Özel Okullar Eba’ya Giriş Yapabilir mi?

 

Özel okuldaki öğretmenler, devlet okulundaki öğrenciler EBA’ya ve EBA Ders’e e-okul şifreleri ile girebilirler. Özel okuldaki öğrenciler EBA’ya e-okul şifreleriyle girebilirler. Açık öğretim öğrencileri EBA’ya ve EBA Ders’e açık öğretim şifreleriyle girebilirler.

 

EBA’ya görev kodları tanımlı MEBBİS’te kayıtlı öğretmenler, eğitim fakültesi üniversite öğrencileri ve akademisyenler giriş yapabilmektedir.

 

Eba’ya Kimler Giriş Yapabilir?

 

EBA yani Eğitim Bilişim Ağı çevrimiçi sosyal eğitim platformudur. Bu platformun en önemli kuruluş amacı öğrencilerin corona virüs döneminde eğitimlerine devam ettirebilmeleridir.

 

Bu alana öğrenciler, öğretmenler ve veliler giriş yapabilir. Öğrenciler ders takibi, ödev, konu tekrarı, etkinlik ve puanlama sistemi için giriş yaparken veliler öğrencilerin yapmış oldukları çalışmaları kontrol amacıyla sisteme girebilmektedir.

 

Öğretmenler ise ders notları, sınavlar için aynı zamanda öğrencilere ödev verme gibi dijital ortam dışında da yapmış oldukları görevleri yerine getirebilmek adına giriş yapmaktadır.

 

Üniversite Öğrencileri Eba Sistemine Giriş Yapabilir mi?

 

EBA sistemine giriş yapanlar arasında ilkokul, ortaokul ve lise çağı öğrencileri bulunmaktadır. EBA tamamen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır. Bu alanda sabahları ilk ve ortaokul öğrencileri eğitim alırken, öğleden sonra özellikle 13.00 ile 16.50 saatleri arasında ise lise öğrencileri derslere giriş yapmaktadır.

 

Ancak üniversite öğrencileri noktasında EBA açık değildir. ÖSYM’ye ya da YÖK’e bağlı olmayan bu sistemde üniversite öğrencileri için alan bulunmamaktadır.

Onun dışında EBA’ya tanımlı olan eğitim fakültesi öğrencileri ancak EBA girişi yapmaları mümkündür.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 3 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın