Veli Öğretmen Yardımıyla Eba Şifresi Nasıl AlabilirVeli Öğretmen Yardımıyla Eba Şifresi Nasıl Alabilir

 

Öğrenciler şifre oluştururken, e-posta ve telefon numarasını muhakkak girmelidir. Girmediği taktirde birtakım sıkıntılarla karşılaşabilmektedir. Bu sıkıntılar şifre unutulduğu an devreye girer. Öğrenci şifresini unuttuğunda, şifremi unuttum butonuna tıklar ve yeni şifre alma girişiminde bulunur. Milli eğitim de öğrenciye yeni şifresini oluşturması için bir mesaj kodu gönderir. Ama öğrenci e-posta ve telefon numarasını sisteme girmediyse, bu kodu alamayacaktır. Burada iş öğretmenlerin tek kullanımlık şifre veya velilerin tek kullanımlık şifre vermesine kalıyor.

 

Veliden Kasıt Nedir?

 

Eğer tatil olursa veya öğretmene ulaşılamazsa, velileriniz size bu şifreyi verebiliyor. Burada veliden kasıt anne baba demek değildir. Sistemde bu durum böyle değildir. Veli, sizi okula kayda götürdüğünde, o an yanınızda bulunan insan da değildir. İdareye kimliğini verip, sisteme kendisini kaydettiren kişidir. Bu ya annenizdir, ya babanızdır ya da bir akrabanızdır. E-okula kayıtlı olmayan veli kesinlikle sisteme giriş yapamaz.

 

Veli Yardımıyla Eba Şifresi Nasıl Oluşturulur?

 

Veli eba giriş işlemini yaptığında sağ üst köşede giriş kısmında bulunan, veli butonuna tıklar. Ardından veli e- devlet kapısına yönlendirilir. Veli, kimlik numarasını ve e-devlet şifresini girerek sisteme giriş yapabiliyor. Bu aşamadan sonra, açılan pencerede, sağ üst köşede profilin olduğu alanda beliren ok işaretine tıklamalıdır. Yani, öğrenci şifre yazan kısma tıklamalıdır. Sonrasında veli, öğrencinin kimlik numarasını girerek tek kullanımlık şifre oluşturabilir.

 

Öğretmen Yardımıyla Eba Şifresi Nasıl Oluşturulur?

 

Öğretmenler öğrenciye tek kullanımlık şifre veriyor. Öğrenciler bu şifreyle eba öğrenci giriş işlemi gerçekleştirip, aktivasyon yaptıktan sonra kendi şifrelerini belirleyebiliyorlar. Bu şifrenin verilebilmesi için, öğretmen olarak eba’ ya giriş yapılması gerekmekte. Öğretmen butonu üzerinden, mebbis sayfası ile giriş yapılabilecektir. Açılan sayfada kullanıcı adı ve şifre öğretmen tarafından girilir. Böylece eba sayfasına girilmiş olur.

 

Sağ üst köşede yer alan ok işaretine tıklanıldığı zaman, öğrenci şifre bölümü çıkacaktır. Öğrenci şifre bölümü seçildikten sonra, öğrencinin kimlik numarasını isteyen sayfa çıkacaktır. Bu alan kimlik numarası ile doldurulur. Kimlik numarası girildikten sonra öğrenci bilgilerini getir butonuna tıklanır. Öğrenci bilgileri sayfanın altında belirecektir. Öğrencinin bilgileri doğruysa eğer, şifre oluştur butonuna tıklanabilir. Tek kullanımlık şifre öğretmen tarafından oluşturulmuş olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 3 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Veli Öğretmen Yardımıyla Eba Şifresi Nasıl Alabilir (3 Yorum)