Yeni Sınav Nasıl Oluşturulur?Yeni Sınav Nasıl Oluşturulur?

 

Milli Eğitim Bakanlığı EBA sisteminde öğretmenlerin de sınav hazırlayabilecekleri ve işlemlerini gerçekleştirebilecekleri sistemi devreye soktu.

 

EBA sistemi ile öğretmenler sisteme içerik ekleyebilmektedir. Yazılı ya da dijital sınavlar hazırlayabilmektedir. Aynı zamanda sınıflara gönderim kısmı da yine bu sistemle gerçekleştirilmektedir.

 

Sınav Ve Sistemine Giriş Yapılmalı

 

Öğretmenler EBA ders kapsamında yer alan online sistem için sınav arşivinden yararlanabilmektedir. Bunun için EBA ders sistemine giriş sağlanmaktadır. EBA giriş işlemi sonrasında ise sol menüden ‘Soru ve Sınav Sistemi’ne tıklanmalı ve sonrasında giriş işlemi sağlanmaktadır.

 

Sözleşme Kabul Edilmelidir

 

Çıkan soru ve sınav sistemine tıkladıktan sonra ise içerik üretim sözleşmesi yani İÜS kısmında yer alan okudum kabul ediyorum seçilmeli ve tamam seçeneği ile onay verilmesi gerekmektedir.

Sonrasında sorulara tıklanmalıdır. Soru oluşturmak istenen kısımda çıkan ekranda seçimler yapılarak soru oluşturulmalıdır.

 

Eğer öğretmen kendi sorularını hazırlayacak yeni soru ekle kısmına tıklamalıdır. Özgün sorular hazırladıktan sonra sisteme eklemesi gerekmektedir.

 

Hazır Sınav Sistemi

 

EBA öğrenci giriş ders kapsamında öğretmenler manuel sorular ekleyebileceği gibi sistemin sunduğu hazır sınavlardan da faydalanabilmektedir.

 

Yani burada yapılacak şey ya sorularıma tıklamak ya da EBA soruları kısmına tıklayarak sorular oluşturmaktır.

 

Soru seçme işlemi gerçekleştirildikten sonra sınavlara tıklamak gerekmektedir. Buradan da sınav oluştur işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir.

 

Soru Oluşturma

 

Soru oluşturmada 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan biri çoktan seçmeli sorulardır. Diğeri ise eşleştirmeli sorular seçeneğidir.

 

Soru ekle dedikten sonra ders seçimi de yapılmalıdır. Bu seçim işlemi sonrasında ise sınıfına uygun sınavlar EBA sınavlar tıklanarak ulaşılabilmektedir.

 

Sınav hazırlandıktan sonra yazdırın ya da sınıfınıza gönderin seçeneği tıklanabilmektedir. Aynı zamanda soru ekle diyerek yeni sorular da eklenebilmektedir. Bunun için sonda yer alan turuncu ok tıklanmalıdır.

 

Sınavlar Alanında Nelere Ulaşmak Mümkün?

 

EBA içerisinde yer alan sınavlar kısmına tıklayarak testlere, sınavlara ve alıştırma dokümanlarına ulaşmak mümkündür. Farklı dersler ve sınıflara ait konu, alt konu ve üniteler de burada yer almaktadır.

 

Bu alana öğrenciler erişim sağladıysa pekiştirmek istedikleri konulara ait sınav ve belgelere ulaşmaları sağlanmaktadır. Bu sayede tekrar yapma olanağı da sunulmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın