Yeni Şube Nasıl Eklenir?Yeni Şube Nasıl Eklenir?

 

Eğitim Bilişim Ağı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Fatih projesi ile online eğitim platformu olarak geliştirilmiştir. Kısa ismine eba denilmektedir. Eba ‘da şube ekleme işlemini yapmak için ekranın sol tarafında bulunan “Gruplar” sekmesine tıklayınız. Sayfa açıldığında sayfanın sağında bulunan “Şube ekle” sekmesine basınız. Pencere açılınca sınıf belirleme yapabilirsiniz. Sınıf belirleme işlemi yaptıktan sonra sıra şube belirleme işlemine geldi. Şube işlemi yaptıktan sonra “kaydet” sekmesine tıklayınız.

 

Eba, dersin bütün içeriklerini internet üzerinden sunmasıyla birlikte çevrimiçi bir sosyal eğitim alanıdır. Eba, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bu platform okulda kullanabileceği gibi ev, toplu taşıma, dışarı gibi yerlerde de kullanılabilmektedir. Öğrenci aradığı bilgiyi, konu anlatımını, test ve görselleri Eba ‘da bulabilmektedir. MEB, tanıtıcı etkinlikler hazırlayarak bu sistemi daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflemektedir.

 

Eba ‘ya Giriş

 

Eba ‘ya eba.gov.tr adresinden erişim sağlanabilmektedir. Platforma “öğretmen”, “öğrenci” veya “veli” olarak eba giriş yapılabilmektedir. Ekran açıldığında T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodu bilgileri girilmesi istenilmektedir. Akabinde “Eba ‘ya devam et” sekmesine tıklatılır. Son olarak karşınıza gelen ekranda T.C. kimlik numarasını ve şifreyi yazarak eba öğrenci giriş yapılabilmektedir.

 

Eba ‘nın Amaçları

 

Eba ‘nın birbirinden çok ve oldukça geniş amaçları vardır. Bunlar ise;

 

Farklı, zengin ve eğitim sağlayan içerikler vermek,

 

Geniş sosyal ağ yapısı ile bilgi etkileşimi içerisinde olmak,

 

Bilişim kültürünü yaygınlaştırmak ve bunun eğitimde kullanılmasını sağlamak,

 

İçeriği ilgilendiren ihtiyaçlarınıza cevap vermek,

 

Her daim genişleyen arşivi ile derslere katkı sağlamak,

 

Teknolojiyi bir amaç olarak kullanmamak,

 

Teknolojiyi bir araç olarak kullanmak amacıyla vardır.

 

Öğretmenin Öğrenciye Ödev Vermesi

 

Öğrencilerin seviyelerine uygun olarak bir saat çizelgesi belirlenmiştir. Buradan “Eba ‘ya devam et” tıklatıldığında, öğrencinin Eba akademik destek kullanımını, sınıflara göre dağılımını görebilmesi mevcuttur. Eba TV ‘ye tıkladınız. Örnek olarak; ortaokuldan dünün matematik dersini kaçırdığınızı varsaydınız. “Matematik dersini izle” sekmesine tıkladığınızda buradan trt.izle.com adresine yönlendirileceksiniz. İstediğiniz yerde videoyu dondurabilip işinizi halledebilmektesiniz. Başka bir örnek ise; 5. sınıf matematik dersine aynı öğretmen gelmeyebilmektedir. Çünkü birçok öğretmen bu sistem için hazırlanmıştır. Eba TV olarak üç tane kanal bulunmaktadır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın